DI/100000/43/1215/2014 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 listopada 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1215/2014 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku Pani (...) prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą (...) z dnia 14 października 2014 r. doręczonym dnia 16 października 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji dotyczącej ustalenia prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Dnia 16 października 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 14 października 2014 r., złożony przez Panią (...) prowadzącą działalność pod nazwą (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 października 2014 r. doręczonym dnia 30 października 2014 r.

Wnioskodawczyni wskazała, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z dnia 28 września 2012 r.) po ukończeniu studiów została skierowana przez Okręgową Radę Lekarską w (...) do odbycia stażu podyplomowego w (...) która ma uprawnienia do prowadzenia stażów podyplomowych. Zgodnie z § 5.1.2 wyżej wymienionego rozporządzenia została zawarta umowa o pracę z podmiotem prowadzącym staż na czas trwania stażu tj. od 1 października 2013 r. do 30 września 2014 r.

Po odbyciu stażu podyplomowego i zdaniu Lekarsko Dentystycznego Egzaminu Końcowego zostało wnioskodawczyni nadane w dniu 8 października 2014 r. przez Prezydium Okręgowej Izby Lekarskiej pełne Prawo Wykonywania Zawodu. W dniu 1 października 2014 r. ww. rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. W dniu 8 października 2014 r. ww. zawarła umowę z (...) w (...) sprawie udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie udzielania usług stomatologicznych.

Jest to pierwsza działalność wnioskodawczym, dlatego skorzystała ona z preferencyjnego sposobu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W najbliższym czasie wnioskodawczym chciałaby podpisać umowę z Poradnią Stomatologiczną, w której odbywała staż. Zakres obowiązków ulega zmianie, bowiem po uzyskaniu pełnego Prawa Wykonywania Zawodu będzie ona wydawać recepty, oświadczenia, orzeczenia oraz będzie prowadzić dokumentację medyczną i samodzielnie wykonywać zawód lekarza dentysty (w okresie odbywania stażu podyplomowego ww. czynności nie były możliwe).

Wnioskodawczym kieruje pytanie czy nadal może korzystać z preferencyjnego sposobu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

W opinii wnioskodawczym powinna ona mieć możliwość preferencyjnego opłacania składek. Wnioskodawczyni powołuje się na odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 sierpnia 2010 r. na interpelację nr 17399 w sprawie zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych zmierzających do poszerzenia kręgu przedsiębiorców uprawnionych do opłacania niższej składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Pani (...) wskazuje, iż staż, który odbywała był formą obowiązkowego kształcenia podyplomowego, w celu uzyskania pełnego Prawa Wykonywania Zawodu i nie miał nic wspólnego ze słowami podsekretarza stanu Marka Buciora zawartymi w odpowiedzi na interpelację nr 17399: "Odnosząc się natomiast do osób, które mogą opłacać bardzo niskich składek, bo wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, to należy zauważyć, że ograniczenie dotyczy tylko osób, które w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. Regulacja ta miała przede wszystkim na celu ochronę pracowników, na których nieuczciwi pracodawcy próbowaliby wymusić zakładanie działalności gospodarczej, jednocześnie zdejmując z siebie wiele obowiązków i kosztów."

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 29 października 2014 r. wnioskodawczyni poinformowała, iż jej intencją nie było przesądzanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, iż czynności wchodzące w zakres działalności nie są tożsame z czynnościami, jakie wykonywała ona na rzecz byłego pracodawcy, ponieważ ta kwestia nie budzi po jej stronie żadnych wątpliwości i uznaje ją za element stanu faktycznego. Wnioskodawczyni ponownie podkreśla, iż uważa ona, że w momencie podpisania umowy z podmiotem, w którym odbywała wcześniej staż podyplomowy lekarza dentysty powinna mieć możliwość dalszego preferencyjnego opłacania składek ze względu na inne stanowisko pracy (wcześniej - lekarz dentysta stażysta, teraz - lekarz dentysta), a co za tym idzie inny zakres obowiązków.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe. Stosownie do treści art. 18a ust. 1 powyżej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia przysługuje osobom, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy, tj. osobom prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Z kolei dyspozycja treści art. 18a ust. 2 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, iż powyższy przepis nie ma zastosowania do osób, które:

- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Należy zaznaczyć, że wystarczy, aby zakres wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy tylko w części pokrywał się z czynnościami wykonywanymi w ramach łączącego ją uprzednio z tym pracodawcą stosunku pracy, żeby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie miała prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Dopiero, gdy wykonywana praca w ramach prowadzonej działalności ma zupełnie inny charakter, niż zakres czynności wykonywanych w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę - osoba prowadząca działalność może skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawczyni wskazała, iż działalność, którą rozpoczęła w dniu 1 października 2014 r. jest jej pierwszą działalnością, oświadczyła również, iż można uznać za nie budzący wątpliwości element stanu faktycznego, iż czynności wchodzące w zakres jej działalności nie są tożsame z czynnościami, jakie wykonywała na rzecz byłego pracodawcy.

Tym samym stanowisko wyrażone we wniosku należało uznać za prawidłowe.

Należy zaznaczyć jednak, iż w trybie wydawania decyzji z wniosku o wydanie pisemnej interpretacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie posiada uprawnień do prowadzenia postępowania dowodowego czy wyjaśniającego, nie bada więc zgodności opisanych w stanie faktycznym okoliczności z rzeczywistością i nie dokonuje ich weryfikacji. Ponadto, zgodnie ze wskazaniami judykatury, wydając interpretację organ nie ustanawia żadnej' normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia i sposobu zastosowania tych przepisów w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez pytającego we wniosku. Pełną wiedzę o stanie faktycznym organ czerpie wyłącznie z wniosku uprawnionego podmiotu. Wobec oświadczenia przez wnioskodawczynię, iż czynności wchodzące w zakres działalności nie są tożsame z czynnościami, jakie wykonywała na rzecz byłego pracodawcy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie kwestionuje powyższej okoliczności i nie bada czy czynności wykonywane przez wnioskodawczynię jako zatrudnionego na umowę o pracę lekarza-stażystę nie są tożsame z czynnościami, jakie wykonuje lekarz dentysta. Należy zaznaczyć, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do opisu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu (np. w toku czynności kontrolnych) ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawczym?, obciąża jedynie przedsiębiorcę.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl