DI/100000/43/1168/2015 - Nieuwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników wartości grupowego ubezpieczenia na życie oferowanego pracownikom przez pracodawcę po cenach niższych niż detaliczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 października 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1168/2015 Nieuwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników wartości grupowego ubezpieczenia na życie oferowanego pracownikom przez pracodawcę po cenach niższych niż detaliczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą (...) z dnia 14 października 2015 r. złożonym w dniu 16 października 2015 r. dotyczące nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników wartości grupowego ubezpieczenia na życie oferowanego pracownikom przez pracodawcę po cenach niższych niż detaliczne.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2015 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą (...) z dnia 14 października 2015 r. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż ma zamiar zawrzeć z towarzystwem ubezpieczeniowym (...) umowę grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (...) dla swoich pracowników. Grupowym ubezpieczeniem będą objęci pracownicy, którzy zadeklarują chęć przystąpienia do tego ubezpieczenia.

Polisa, przewiduje wypłatę odszkodowania m.in. w razie śmierci: pracownika, małżonka pracownika, dziecka pracownika, rodziców i teściów pracownika; niezdolności do pracy pracownika, poważnych zachorowań pracownika, małżonka i dziecka pracownika, za leczenie szpitalne pracownika itp. Uposażonymi będą pracownicy lub wskazane przez nich osoby.

Część wpłaconej składki będzie mogła podlegać alokacji na wskazane przez pracodawcę lub pracowników ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe zgodnie z zasadami określonymi w umowie ubezpieczenia.

Uprawnienia do korzystania z ubezpieczenia będą wynikały z regulaminu wynagrodzenia, zawierającego warunek częściowej odpłatności za to ubezpieczenie (partycypacji pracownika w kosztach ubezpieczenia) obowiązującego u przedsiębiorcy. Takie ubezpieczenie będzie dodatkowym świadczeniem jakie wnioskodawca zobowiąże się zapewnić pracownikom. Warunkiem przystąpienia do ubezpieczenia będzie częściowa odpłatność pracownika za ubezpieczenie. Składka na opisane wyżej ubezpieczenie w wysokości (...) zł pomniejszona o (...) zł, którą zapłaci pracownik finansowana będzie przez pracodawcę. Wartość tych części może w przyszłości ulegać zmianie w zakresie proporcji jak również łącznej wysokości składki przekazywanej przez pracodawcę do towarzystwa ubezpieczeniowego zgodnie z obowiązującym w zakładzie pracy regulaminem wynagrodzeń.

Świadczenia uzyskane przez pracownika nie będą darmowe będą zatem świadczeniami o charakterze odpłatnym.

Świadczenia powyższe będą stanowiły przychód pracownika i będą opodatkowane zaś spółka jako płatnik będzie odprowadzała zaliczki na podatek dochodowy.

Wnioskodawca jest zdania, iż w oparciu o art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w zw. z § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 1998 r., Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.) część składki grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, która będzie refundowana przez pracodawcę zgodnie z zapisami regulaminu wynagrodzenia uwzględniającego częściową odpłatność za to ubezpieczenie przez pracownika (partycypację pracownika w kosztach nabycia świadczenia w formie zakupu po cenach niższych niż detaliczne) podlegać będzie wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Koszt świadczeń, które udostępnione będą pracownikom spełnią wymogi przywołanego wyżej przepisu rozporządzenia gdyż ich wartość będzie stanowiła przychód pracownika ze stosunku pracy; prawo do uzyskania korzyści będzie wynikało z zapisów regulaminu wynagrodzenia pracowników, zaś pracownicy będą ponosili za te polisy częściową odpłatność, zakupią usługę po niższej cenie.

Mając na uwadze treść wniosku, jak również obowiązujące w tym przedmiocie przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje.

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jak również wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Za przychody ze stosunku pracy uważa się: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z przywołanym przez wnioskodawcę § 2 ust. 1 pkt 26 ww. rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączone są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów' wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.

W świetle powyższego składki na ubezpieczenia społeczne nie powinny być naliczane od przychodu pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy stanowiącego korzyść materialną wynikającą z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegającą na umożliwieniu pracownikowi skorzystania z artykułów, przedmiotów lub usług jedynie za częściową odpłatnością.

Częściowa odpłatność polega w tym przypadku na partycypowaniu pracownika (choćby symbolicznym) w pokryciu kosztów zakupu niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. Pracownik uzyska efekt, o którym mowa w przepisie rozporządzenia wówczas, gdy pracodawca dokona zakupu towarów lub udostępni korzystanie z usług po cenie niższej od tej, do której uiszczenia pracownik zobowiązany byłby w przypadku osobistego (uzyskanego w oderwaniu od zatrudnienia) nabycia tychże dóbr.

Podsumowując, jeżeli świadczenie na rzecz pracownika wynikające z regulaminu wynagradzania przybiera postać zakupu po cenach niższych niż detaliczne grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym oraz nie stanowi ekwiwalentu w formie pieniężnej i stanowi przychód uzyskiwany przez pracownika w ramach stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, to zostanie ono wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie powołanego wyżej przepisu rozporządzenia.

W praktyce oznacza to, że wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie podlegała wartość różnicy pomiędzy ceną nabycia usługi, a ponoszoną przez pracownika odpłatnością. Jest to równoznaczne z brakiem obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od ww. wartości.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest. wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl