DG II-415-1/04 - Opodatkowanie przychodów z prowadzenia kancelarii notarialnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 stycznia 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy DG II-415-1/04 Opodatkowanie przychodów z prowadzenia kancelarii notarialnej

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na Pani pytanie zawarte w piśmie z dnia 13 stycznia 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14 stycznia 2004 r.) - działając zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) - uprzejmie wyjaśnia.

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco.

Wykonuje Pani zawód notariusza prowadząc, w oparciu o decyzję Ministra Sprawiedliwości, swoją Kancelarię Notarialną w Bydgoszczy. W Kancelarii zatrudnia Pani pracownika do obsługi biurowej.

W związku ze zmianami od 1 stycznia 2004 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ma Pani wątpliwości dotyczące płacenia podatku dochodowego z ww. tytułu, tj.: "czy powyższe daje prawo do wyboru opodatkowania dochodów pochodzących z Kancelarii według jednolitej stawki w wysokości 19 procent".

W rozumieniu nowej, obowiązującej od 2004 r., autonomicznej definicji pozarolniczej działalności gospodarczej, zamieszczonej w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - zgodnie z którą pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 - dochody uzyskiwane z prowadzenia kancelarii notarialnej są dochodami z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlegają opodatkowaniu na podstawie ww. ustawy.

Wobec powyższego dochody te - w oparciu o nowy przepis art. 9a ust. 2 ustawy stanowiący, że podatnicy mają prawo wyboru opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c - mogą być opodatkowane stawką liniową wynoszącą, zgodnie z art. 30c ust. 1, 19% podstawy obliczenia podatku, jeśli podatnik - zgodnie z art. 9 ust. 2 - złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania.

Złożenie oświadczenia skutkuje tym, że ten sposób opłacania podatku dotyczy także lat następnych, chyba że podatnik złoży w terminie do dnia 20 stycznia danego roku podatkowego zawiadomienie, oczywiście w formie pisemnej, o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.

Jednocześnie wybierając ten sposób opodatkowania swoich dochodów należy zwrócić uwagę na wyłączenia i ograniczenia dotyczące możliwości skorzystania z ulg podatkowych oraz preferencyjnych form opodatkowania (rozliczenie z małżonkiem lub rozliczenie osoby samotnie wychowującej dziecko z tym dzieckiem). Warto też zauważyć, że przy korzystaniu z 19% stawki liniowej nie obowiązuje żaden limit przychodów.

Reasumując, tut. organ podatkowy podziela Pani stanowisko w przedmiotowej sprawie, tj. że przychody z prowadzenia kancelarii notarialnej mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym wynikającym z przepisu art. 30c ww. ustawy dotyczącego zasad opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Naczelnik

Stanisław Doman

Otrzymują:

1. Adresat

2. Dyrektor Izby Skarbowej

w Bydgoszczy

3. aa

Opublikowano: www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl