DG-I/005/22/04 - Brak możliwości ujęcie w kosztach uzyskania przychodu abonamentu za telefon i internet, użytkowanych w lokalu mieszkalnym, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 września 2004 r. Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady DG-I/005/22/04 Brak możliwości ujęcie w kosztach uzyskania przychodu abonamentu za telefon i internet, użytkowanych w lokalu mieszkalnym, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.

Z treści zapytania wynika, że telefon stacjonarny oraz pakiet internetowy TP SA zarejestrowany jest na Pani nazwisko i adres zamieszkania, pod którym znajduje się również siedziba firmy. W związku z tym uważa Pani, że opłatę za abonament telefoniczny oraz pakiet internetowy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 cyt. ustawy.

W przypadku gdy podatnik dysponuje telefonem stacjonarnym we własnym miejscu zamieszkania, gdzie zarejestrowana jest również siedziba firmy, to do kosztów działalności gospodarczej nie można zaliczyć opłat za abonament telefoniczny. Telefon w miejscu zamieszkania z założenia służy przede wszystkim do celów prywatnych. Abonament byłby ponoszony przez właściciela niezależnie od tego czy prowadzi działalność gospodarczą czy też nie. Powyższa zasada dotyczy również opłat za pakiet internetowy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl