DG/415-IX/35-6e/05 - Uznanie za koszt uzyskania przychodów świadczenia urlopowego wypłaconego małżonkowi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 marca 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy DG/415-IX/35-6e/05 Uznanie za koszt uzyskania przychodów świadczenia urlopowego wypłaconego małżonkowi.

POSTANOWIENIE

Na podstawie: art. 14a § 1, art. 14a § 3 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst. jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy stwierdza, że stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 11 lutego 2005 r. (wpływ do urzędu 14 lutego 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu świadczenia urlopowego wypłaconego współmałżonkowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2005 r. złożyła Pani w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą. Jako właścicielka firmy, z dniem 22 kwietnia 2004 r. zatrudniła Pani, na podstawie umowy o pracę, swojego męża. Między małżonkami od dnia 25 sierpnia 2003 r. istnieje rozdzielność majątkowa.

Pytanie Nr 5 zawarte w przedmiotowym piśmie dotyczy możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów - świadczenia urlopowego wypłaconego małżonkowi.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

W związku z powyższym, wynagrodzenie należne małżonkowi nie będzie stanowiło kosztów uzyskania przychodów. Świadczenia urlopowego nie można zaliczyć do wartości własnej pracy małżonka.

Zatem w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, świadczenie urlopowe wypłacone małżonkowi - na zasadach i warunkach określonych w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) - stanowi koszt uzyskania przychodów.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania Nr 5 zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia, jak również zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę jej wydania.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl