DG/415-IX/217-57/06 - Czy umowa zawarta z NZOZ od 1 stycznia 2007 r. będzie nadal samozatrudnieniem?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy DG/415-IX/217-57/06 Czy umowa zawarta z NZOZ od 1 stycznia 2007 r. będzie nadal samozatrudnieniem?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, art. 14a § 3 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 28 grudnia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - w sprawie możliwości uznania usług medycznych świadczonych na podstawie kontraktu zawartego z NZOZ, za działalność gospodarczą za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 28 grudnia 2006 r. zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z treści złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w formie Indywidualnej Praktyki Lekarskiej, opodatkowaną na zasadach ogólnych.

W ramach działalności prowadzi Pani prywatny gabinet lekarski oraz dodatkowo świadczy usługi medyczne na rzecz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Zgodnie z umową zawartą z NZOZ, w ramach tzw. samozatrudnienia, usługi wykonuje Pani w siedzibie zleceniodawcy, w godzinach przez niego ustalonych. Na koniec każdego miesiąca dla NZOZ wystawia Pani rachunek za wykonane usługi medyczne. Odpowiedzialność za ewentualny błąd w sztuce lekarskiej ponosi Pani solidarnie ze zleceniodawcą.

Ze złożonego wniosku wynika, że znane są Pani zmiany w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wprowadzone ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), dotyczące definicji działalności gospodarczej, zawarte w art. 5b, ale interpretacja tego przepisu budzi wątpliwości.

Zapytania sformułowała Pani następująco:

-

"Czy umowa zawarta z NZOZ od 1 stycznia 2007 r. będzie nadal samozatrudnieniem"

-

"Czy będę mogła nadal na takich samych zasadach jak dotąd świadczyć usługi medyczne"

Pani zdaniem, umowa pomiędzy lekarzem i NZOZ o świadczenie usług medycznych pozostaje w 2007 r. umową zawartą pomiędzy podmiotami gospodarczymi, a Pani jako lekarz będzie mogła w dalszym ciągu świadczyć usługi medyczne w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Swoje stanowisko w sprawie zajęła Pani po wnikliwej analizie treści poszczególnych punktów wskazanego wyżej przepisu, podkreślając jednocześnie fakt, iż tylko spełnienie wszystkich warunków określonych w tym przepisie skutkuje tym, że dana czynność nie jest uznawana za wykonywanie działalności gospodarczej.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w wyżej przedstawionej sprawie, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", pod używanym w ustawie pojęciem działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej należy rozumieć działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9,

Jednocześnie ustawodawca, na mocy obowiązującego od dnia 1 stycznia 2007 r. przepisu art. 5b ust. 1 ustawy, wyłączył z przedmiotowego zakresu pozarolniczej działalności gospodarczej czynności podatnika, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

1)

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)

są one wykonywane pod kierownictwem, oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Podkreślić należy, że tylko łączne spełnienie przesłanek z pkt 1)-3) powoduje, że konkretna aktywność zawodowa podatnika nie może zostać zakwalifikowana jako pozarolnicza działalność gospodarcza.

Oznacza to, że w przypadku, gdy powyższe warunki zostaną spełnione łącznie, to na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą powinien być traktowany bądź jako zleceniobiorca wykonujący działalność osobiście, bądź jako pracownik.

Zatem, niespełnienie choćby jednego z tych trzech warunków nie spowoduje utraty statusu przedsiębiorcy prowadzącego samodzielnie działalność gospodarczą.

Przedstawiając stan faktyczny wskazała Pani, że - zgodnie z umową zawartą z NZOZ - odpowiedzialność za ewentualny błąd w sztuce lekarskiej ponosi Pani solidarnie ze zleceniodawcą.

Zatem w Pani przypadku, warunek określony w punkcie 1), dotyczący wyłącznej odpowiedzialności wobec osób trzecich zlecającego za usługi lekarskie nie będzie spełniony. W konsekwencji, usługi lekarskie świadczone przez Panią na podstawie umowy zawartej z NZOZ mogą być wykonywane w ramach działalności gospodarczej, na zasadzie tzw. samozatrudnienia.

Wobec powyższego, nawet jeżeli charakter czynności określonych w kontrakcie wymaga ich wykonywania przez lekarza pod kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności, to nie są to przesłanki wystarczające do wykluczenia istnienia działalności gospodarczej. Łącznie z tymi przesłankami konieczne jest bowiem wystąpienie pozostałych dwóch warunków.

Reasumując, w świetle powołanych wyżej przepisów, wskazana przez Panią solidarna odpowiedzialność zleceniodawcy i lekarza pozwala - nawet bez szczegółowej analizy umowy łączącej strony - na postawienie tezy, że lekarz świadczący w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie zawartego kontraktu, usługi na rzecz NZOZ, w związku z nową definicją pozarolniczej działalności gospodarczej, nie utraci statusu przedsiębiorcy.

Zatem będzie Pani mogła nadal na takich samych zasadach jak dotąd, czyli jako samodzielny przedsiębiorca, świadczyć usługi medyczne.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Nadmienić należy, że zaprezentowane wyżej stanowisko potwierdzają wyjaśnienia Ministra Finansów zawarte w piśmie z dnia 11 grudnia 2006 r. Nr DD2/066-0603/MW/06/1220 skierowane do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia decyzją organu odwoławczego.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl