DG/415-IX/211-55/06 - Zakwalifikowanie przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług w zakresie obsługi tablicy świetlnej wykonywanych na podstawie umowy o dzieło.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lutego 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy DG/415-IX/211-55/06 Zakwalifikowanie przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług w zakresie obsługi tablicy świetlnej wykonywanych na podstawie umowy o dzieło.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, art. 14a § 3 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje stanowisko Pana, zawarte we wniosku z dnia 22 grudnia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie właściwego zakwalifikowania przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług na podstawie umowy o dzieło do źródeł przychodów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2006 r. złożył Pan w tutejszym Urzędzie wniosek o udzielenie przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Niniejsze postanowienie dotyczy kwestii objętych pytaniem z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z treści wniosku wynika, iż od stycznia 2007 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na komponowaniu utworów muzycznych, tworzeniu i obróbce efektów dźwiękowych oraz odpłatnym udzielaniu licencji do praw autorskich lub przeniesieniu prawa autorskiego. Działalność ta opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Poza tym na podstawie umowy o dzieło będzie Pan również wykonywał usługi polegające na obsłudze tablicy świetlnej podczas spektakli artystycznych.

Zapytanie dotyczy prawidłowego zakwalifikowania przychodów, uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług w zakresie obsługi tablicy świetlnej wykonywanych na podstawie umowy o dzieło do jednego ze źródeł przychodów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sposobu zawarcia umowy i dokonania płatności przez zlecającego za wykonane usługi.

Pana zdaniem, przychody te, w obecnym stanie prawnym, stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, w rozumieniu art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), nie można ich zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej, ponieważ zawarta umowa o świadczenie usług spełnia przesłanki wymienione w art. 5b ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym, tj.:

-

odpowiedzialność za spektakl, w tym za funkcjonowanie tablicy świetlnej, ponosi zleceniodawca,

-

przedmiotowe usługi wykonywane będą w miejscu i czasie określonym przez zleceniodawcę, czyli w miejscu odbywania się spektaklu,

-

zleceniobiorca nie ponosi żadnego ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zatem, Pana zdaniem, przychody i koszty uzyskania przychodów z tytułu tych umów nie powinny być wykazane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, natomiast zapłata z tytułu umów o dzieło, zawartych z Panem winna wpływać na konto prywatne.

Ocena prawna Pana stanowiska w sprawie.

Zgodnie z treścią art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest między innymi pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 5a pkt 6 lit. a cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei w myśl art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż samo tylko wykonywanie czynności pod kierownictwem, oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, nie jest przesłanką wystarczającą do utraty statusu przedsiębiorcy. Do stwierdzenia, czy świadczone usługi nie stanowią pozarolniczej działalności gospodarczej, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, konieczne jest wystąpienie łącznie wszystkich przesłanek określonych w art. 5b ust. 1 pkt 1-3.

Z istoty prowadzenia działalności gospodarczej wynika, że osoba prowadząca taką działalność, w tym również "osoba samozatrudniona", prowadzi ją na własny rachunek i na własne ryzyko. Ryzyko gospodarcze, jakie wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej różni się od ryzyka, jakie ponosi pracownik w ramach zatrudnienia.

Ryzyko gospodarcze związane z działalnością gospodarczą to np. ryzyko inwestycyjne czyli prawdopodobieństwo nieuzyskania przewidywanych lub oczekiwanych wyników ekonomiczno-finansowych, związanych z tą działalnością lub podejmowanym przedsięwzięciem. Występowanie ryzyka gospodarczego jest konsekwencją istniejącej w gospodarce rynkowej wolności gospodarczej oraz szerokiego zakresu swobód, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W ramach zatrudnienia, pracownik, jeśli wykonuje starannie swoje obowiązki, ma prawo do wynagrodzenia, chociażby rezultat pracy był nieudany, a więc nie ponosi ryzyka gospodarczego. W takiej sytuacji ryzyko gospodarcze zawsze ponosi pracodawca.

Z przytoczonych regulacji prawnych wynika, iż utrata statusu przedsiębiorcy nastąpi dopiero w momencie, gdy odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności oraz ich wykonywanie, będzie ponosił zlecający, czynności będą wykonywane pod kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego, oraz zleceniobiorca nie będzie ponosił ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że świadczone przez Pana usługi, polegające na obsłudze tablicy świetlnej podczas spektakli, np. w operze lub filharmonii, wykonywane na podstawie umowy o dzieło nie wypełniają przesłanek ustawowej definicji pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż umowa stanowi, że:

*

odpowiedzialność wobec osób trzecich za funkcjonowanie tablicy świetlnej podczas spektaklu ponosi zleceniodawca,

*

przedmiotowe usługi będą wykonywane w miejscu i czasie określonym przez zleceniodawcę, czyli w miejscu odbywania się spektaklu,

*

zleceniobiorca, w tej sytuacji, nie będzie ponosił ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością, czyli, zleceniodawca, będzie się troszczył o pracę dla Pana jako zleceniobiorcy, a także będzie ponosił koszty inwestycyjne związane z zapewnieniem Panu miejsca i odpowiednich warunków pracy niezbędnych do świadczenia tego rodzaju usług.

W związku z powyższym przychód uzyskany z tytułu świadczenia wskazanych usług na podstawie umowy o dzieło należy uznać za przychód z działalności wykonywanej osobiście, tj. ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychodów ani kosztów uzyskania przychodu z tego tytułu nie należy wykazywać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Umowa o dzieło dotycząca wykonywania wyżej wymienionych usług powinna być zawarta z Panem, jako osobą fizyczną, a wynagrodzenie za wykonaną pracę może być przekazywane na Pana osobiste konto bankowe.

Mając to na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia decyzją organu odwoławczego.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl