DG/005/26/05 - Wydatki na zakup specjalnych szkieł do okularów i stroju do realizacji koncertów jako koszt uzyskania przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 czerwca 2005 r. Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady DG/005/26/05 Wydatki na zakup specjalnych szkieł do okularów i stroju do realizacji koncertów jako koszt uzyskania przychodu.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie doradztwa i kształcenia muzycznego m.in. prowadzi chór i opracowuje materiały muzyczne. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zaistniała konieczność zakupu specjalnych szkieł do okularów, dzięki którym ma możliwość pracy przy komputerze (opracowywanie materiałów muzycznych), jednoczesnego dyrygowania i kontroli partytury. Do wykonywania pracy prowadzącego chór - dyrygenta, niezbędny jest strój, w którym realizuje koncerty.

W opisanym stanie faktycznym Podatnik zadał następujące pytania: czy prowadząc działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu chóru jako dyrygent, kontrolując jednocześnie partyturę oraz na opracowywaniu materiałów muzycznych przy pomocy komputera, może zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu:

1)

zakup specjalnych szkieł do okularów, podkreślając, że chodzi o same szkła bez oprawek

2)

zakup stroju do realizacji koncertów.

Według Podatnika, zarówno zakup szkieł korekcyjnych jak i zakup stroju, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, gdyż dotyczą wydatków związanych z Firmą. Konieczność zakupu specjalnych szkieł oraz stroju do realizacji koncertów, wynikła w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wcześniej takiej konieczności nie było.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest błędne.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl tego przepisu Podatnik może odliczyć od przychodów z poszczególnego źródła koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, że koszty te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, to znaczy, że pomiędzy wydatkami, które mają być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z danego źródła przychodów a przychodem z tego źródła, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie tych wydatków ma lub może mieć wpływ na osiągnięcie tych przychodów. Jak z powyższego wynika, koszty uzyskania przychodów związane są z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów. Cel ten musi być widoczny, a poniesione wydatki powinny go bezpośrednio realizować lub co najmniej go zakładać jako realny. Zatem, aby podatnik mógł dany wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, to powinien wykazać bezpośredni związek tego wydatku nie tylko z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą ale ponadto, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Okulary korygujące wzrok mają na celu ochronę zdrowia Podatnika wykonującego pracę przy komputerze i to zarówno jeżeli wykonuje te prace prywatnie oraz gdy mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy są pomocne przy odczytywaniu partytury w trakcie koncertu.Wydatki na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym. Bezpośrednim celem jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków jest ochrona wzr., a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Poniesienie wydatku na zakup szkieł (okularów) nie ma realnego wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych z wykonywania pracy dyrygenta i opracowywaniu materiałów muzycznych. Nie jest czynnikiem zapewniającym relatywne zwiększenie przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z wyżej powołanym art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu z danego źródła. Użyty w powyższym artykule zwrot "w celu" - oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, to znaczy, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie przychodu lub jest wysoce prawdopodobne, że taki wpływ może mieć.

W tak rozumianych kosztach uzyskania przychodu nie mieszczą się wydatki związane z zakupem odzieży, gdyż nie jest to wydatek, którego poniesienie ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu w prowadzonej przez Podatnika działalności. Zakup odzieży w tym garnituru, spodni, koszul itp., jest wydatkiem związanym w ogóle z faktem funkcjonowania danego człowieka w życiu społecznym. Zakup tych rzeczy stanowi spełnienie zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą. Nie ulega wątpliwości, że będąc dyrygentem, przy pracy podczas koncertu, odpowiedni wygląd może mieć pośredni wpływ na "jakość" odbioru koncertu przez słuchaczy. Nie jest jednak czynnikiem wpływającym na fakt uzyskania przychodu. Główną treścią koncertu jest sama muzyka i to jej wykonanie wpływa na ilość chętnych słuchaczy, co wiąże się z uzyskaniem konkretnego przychodu. Uzyskiwanie przychodów w ramach tej działalności gospodarczej nie jest zatem uzależnione od rodzaju noszonej odzieży, gdyż schludny wygląd niezbędny jest dla wykonywania wielu zawodów zarówno wykonywanych przy prowadzeniu działalności gospodarczej jak i poza jej strefą. Prowadzi to do wniosku, że wydatek danej osoby fizycznej na zakup odpowiedniej odzieży osobistej nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, gdyż jego poniesienie uwarunkowane jest głównie innymi względami, aniżeli uzyskiwanie przychodu z tej działalności.

Kosztem uzyskania przychodu mogą być jedynie wydatki poniesione na zakup odzieży wyposażonej w charakterystyczne cechy takie jak odpowiedni krój, logo Firmy, czy konkretne barwy. Wówczas zakup takiej odzieży należy traktować jako koszty reprezentacyjne ograniczone limitem, określonym w przepisie art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym, to jest w części nie przekraczającej 0,25 % przychodu rocznego.

Podsumowując powyższe, przy wykonywanej pracy dyrygenta, kosztem uzyskania przychodu Firmy mógłby być wydatek związany z zakupem charakterystycznej odzieży noszonej tylko podczas koncertu np. smokingu. Natomiast zakup typowego garnituru, nie może takiego kosztu stanowić, gdyż nie posiada on specjalnego kroju i co za tym idzie noszony może być nie tylko podczas wykonywanej pracy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl