DFII/415-49/06/JK - Sposób ujęcia faktur korygujących w deklaracjach PIT-5L.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 października 2006 r. Urząd Skarbowy w Malborku DFII/415-49/06/JK Sposób ujęcia faktur korygujących w deklaracjach PIT-5L.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana...z dnia 11 lipca 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wykazania zmniejszenia przychodów w deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy wg stawki 19%.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2006 r. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca w 2004 r. do dnia 3 listopada wykonał roboty związane z budową kanalizacji oraz przepompowni. Po tym dniu roboty zostały wstrzymane z powodów niezależnych od Podatnika. W dniu 7 marca 2006 r. w związku z zawartym porozumieniem ustalono niższą wartość robót niż to wynikało z wcześniej wystawionych faktur. W wyniku powyższego wystąpiła konieczność wystawienia faktur korygujących, które zostały sporządzone w dniu 7 marca 2006 r. zgodnie z datą zawartego porozumienia. Po zaksięgowaniu przedmiotowych faktur korygujących w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w miesiącu marcu 2006 r. przychody Podatnika uzyskały wartość ujemną.

Strona zajmując własne stanowisko w sprawie podaje, że "... w związku z tym, iż z braku możliwości wcześniejszego rozliczenia robót dot. budowy przepompowni i kanalizacji dla gminy Kwidzyn przychód rozliczyłem w momencie spisania ostatecznego odbioru robót tj. 07.03.2006. Na tej podstawie wystawiłem faktury korygujące sprzedaż rozliczając całe zdarzenie w KPiR w m-cu marcu 2006. Dlatego, że przychody po ujęciu do księgi faktur korygujących wystąpiły ze znakiem "minus" wpisałem je w poz. 19 deklaracji PIT-5L za 03, 04 i 05/2006 podsumowując je razem z kosztami powiększyłem stratę w poz. 22.

Moim zdaniem ustawodawca nie zakazuje składania deklaracji PIT-5L pomimo nie wystąpienia wpłaty zaliczki podatku dochodowego oraz nie określa, że ujmowane przychody w poz. 19 deklaracji mogą być ujęte tylko przy zastosowaniu wartości dodatniej...."

Przedstawiając stan faktyczny u Podatnika powstała wątpliwość, ". Czy w związku z wystawieniem faktur korygujących dot. realizacji robót budowlano - montażowych rozpoczętych w 2004 r. a mimo obowiązku składania deklaracji PIT-5L (wystąpienie straty)w złożonej deklaracji za marzec, kwiecień oraz maj 2006 r. przychód w poz. 19 może być wykazany ze znakiem "minus" powiększając stratę z poz. 22...."

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku informuje jak niżej:

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należy podatek od towarów i usług.

Zgodnie z powyższym w momencie sprzedaży usług Podatnik winien pełną kwotę należności za wykonane usługi (w wartości netto), bez względu na to czy ją otrzymał, czy też nie, zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednocześnie w przypadku zmniejszenia kwoty należności za wykonane usługi, Podatnik powinien zmniejszyć przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile prawidłowo udokumentuje powyższą czynność.

Konieczność udokumentowania powyższego faktu wynika zarówno z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z treścią § 19 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2000 r. Nr 97, poz. 971), jak i z przepisów ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.), gdzie zgodnie z art. 20 ust. 2 podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej.

W przypadku wystawienia faktur korygujących przychód powinien zostać skorygowany za okres (miesiąc), w którym nastąpiło zmniejszenie przychodu. Jeżeli w danym miesiącu Podatnik nie może zmniejszyć przychodu o pełną wartość, pozostała część powinna być odliczona przez Podatnika w miesiącach następnych. Przychody dla celów podatkowych nie mogą być bowiem wyrażone w wartości ujemnej.

W związku z powyższym w deklaracjach PIT - 5L za okres od marca 2006 do maja 2006 r. Podatnik powinien, z uwagi na wystawienie w miesiącu marcu faktur korygujących, wykazać przychody w wartości "0" zł.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku informuje, że obowiązek składania deklaracji PIT-5L wynika z postanowień art. 44 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Z przepisu tego wynika, iż Podatnik w terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada ma obowiązek składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku. Zaliczki te za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. A zatem Podatnik winien złożyć pierwszą deklarację PIT-5L w roku podatkowym w terminie płatności pierwszej zaliczki na podatek.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl