DFI/415-1/07/IS - Ryczałtowe wydatkowanie kwot na zakup usług medycznych jako koszty uzyskania przychodu pracodawcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 czerwca 2007 r. Urząd Skarbowy w Zambrowie DFI/415-1/07/IS Ryczałtowe wydatkowanie kwot na zakup usług medycznych jako koszty uzyskania przychodu pracodawcy.

W dniu 13 kwietnia 2007 roku złożyła Pani w tutejszym urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

We wniosku tym pisze Pani, że "...zamierza skorzystać z oferty kierowanej indywidualnie przez podmioty świadczące usługi opieki medycznej w ramach zryczałtowanej miesięcznej kwoty na rzecz pracowników (...) Opłata będzie płatna jednorazowo za każdy miesiąc obowiązywania ewentualnej umowy (...) Zakres usług obejmować będzie obciążające Usługobiorcę finansowanie ogółu działań związanych z warunkami lub charakterem pracy jak również obciążające Usługobiorcę finansowanie świadczeń zdrowotnych na rzecz pracownika wynikających z odrębnych przepisów oraz dodatkowe usługi medyczne wynikające z indywidualnych potrzeb zdrowotnych pracowników".

We wniosku nie wyartykułowała Pani wprost nurtujących ją wątpliwości interpretacyjnych, jednakże z uwagi na treść wniosku, w której wyraża Pani swoje stanowisko, organ podatkowy przyjął, że nie ma Pani pewności, czy ww. wydatki stanowić będą koszty uzyskania przychodu pracodawcy. Według Pani opinii wydatki na usługi medyczne na rzecz pracowników stanowią koszty uzyskania przychodu.

Analiza opisanych we wniosku okoliczności, przeprowadzona z uwzględnieniem odpowiednich przepisów prawa podatkowego, pozwoliła Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Zambrowie uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującymi od 1 stycznia 2007 roku, w związku z uchyleniem przepisów art. 23 ust. 1 pkt 60, wydatki związane z finansowaniem przez pracodawcę świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników, bez względu na to czy ma obowiązek ich ponoszenia, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Oznacza to, że w 2007 r. wydatki na rzecz pracowników polegające na sfinansowaniu badań lekarskich dotyczących tych pracowników, podlegają ocenie do celów podatkowych w oparciu o art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z powołanego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu:

*

osiągnięcia przychodów lub

*

zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy. Dyspozycję tę wypełniają koszty przeprowadzonych badań, nawet jeżeli obowiązek ich sfinansowania nie wynika z aktów prawnych. Wydatki te zaliczane są bowiem do kategorii wydatków, które wpływają pośrednio na uzyskane przychody i nie są jednocześnie wyłączone z kosztów zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl