DF/415-34836/07/FD - Wniesienie aportem do spółki akcyjnej części mienia spółki jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 kwietnia 2007 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku DF/415-34836/07/FD Wniesienie aportem do spółki akcyjnej części mienia spółki jawnej.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana..., zam. Gdańsk, ul.... z dnia 29 stycznia 2007 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego: 29 stycznia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania wniesionego aportu w postaci części spółki, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych wartości nominalnej akcji objętych za ww. wkład niepieniężny

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w powyższym wniosku jest prawidłowe

w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Pan... jest wspólnikiem spółki jawnej, prowadzącej działalność w zakresie odpłatnego świadczenia usług finansowych oraz sprzedaży produktów finansowych, w szczególności produktów towarzystw ubezpieczeniowych, których spółka jest przedstawicielem - w zakresie ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Główne źródło dochodu spółki stanowi sprzedaż produktów w zakresie ubezpieczeń osobowych. Spółka oferuje produkty na rzecz klientów końcowych za pośrednictwem wypracowanej sieci sprzedaży, którą stanowią agenci spółki świadczący usługi na rzecz spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz inne agencje współpracujące ze spółką.

Pomieszczenie lokalowe mieszczące pracowników oraz aparat sekretaryjny i biurowo - organizacyjny, umożliwiające funkcjonowanie firmy, jest przedmiotem wynajmu przez spółkę jawną od osoby trzeciej, a umowa najmu oraz uzgodnienia z wynajmującym przewidują możliwość przeniesienia praw i obowiązków z umowy najmu na osobę trzecią.

Wspólnicy zamierzają wnieść do spółki akcyjnej aport, na który będzie się składać wyodrębniona część majątku spółki jawnej, związana z prowadzeniem działalności w zakresie ubezpieczeń osobowych.

W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca zaznaczył, iż księgi rachunkowe spółki prowadzone są w sposób umożliwiający identyfikację zdarzeń gospodarczych, dotyczących wyodrębnionej części przedsiębiorstwa, tj. ewidencjonowane są na odrębnych subkontach w taki sposób, iż możliwe jest sporządzenie odrębnego sprawozdania finansowego a także wyniku finansowego. Dotyczy to przychodów i kosztów generowanych przez część przedsiębiorstwa mającą ulec przeniesieniu, jak również należności i zobowiązań. Natomiast zdarzenia gospodarcze, których nie można przypisać bezpośrednio do wyodrębnionej części spółki, są rozliczane na poszczególne działy stosowną proporcją z uwzględnieniem udziału przychodów części przedsiębiorstwa mającej ulec przeniesieniu w ogólnej wielkości przychodów.

Na wniesiony do spółki akcyjnej aport będą się składać:

*

cała sieć dystrybucji produktów, obejmująca wszystkie umowy wyłączne (z agentami) i umowy niewyłączne (z agencjami), rozumiana jako całość praw i obowiązków wynikających ze wszystkich tych umów; nadal podstawową formą działalności będzie sprzedaż produktów w zakresie ubezpieczeń osobowych;

*

umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, których stroną była dotychczas spółka jawna;

*

aparat biurowo - administracyjny;

*

ewidencje rozliczeniowe, obejmujące w szczególności księgi handlowe i salda rozliczeń na dzień wniesienia, a także akty korporacyjne dotyczące pracy zakładu / zakładowy plan kont, regulaminy organizacyjne/, w zakresie, w jakim nie narusza to przepisów o rachunkowości.;

*

prawa do najmu pomieszczeń /tytuł prawny/, dotychczas zajmowanych przez zakład;

*

umowy o pracę z pracownikami, odpowiedzialnymi za pracę zakładu;

*

umowy z dostawcami mediów, co najmniej w części odnoszącej się do obsługi pomieszczeń zakładu.

Wniesienie aportu odbędzie się bez przerw w prowadzonej działalności. Na spółkę akcyjną zostaną przeniesione bieżące zobowiązania oraz należności spółki jawnej.

Spółka jawna nie zostanie zlikwidowana, będzie nadal prowadzić działalność w niewielkim zakresie. Podstawą jej działalności pozostaną stanowiące własność tej spółki nieruchomości, które nie są składnikiem aportu, lecz pozostaną w spółce jawnej. Planowane jest również prowadzenie działalności spółki jawnej w zakresie sprzedaży ubezpieczeń majątkowych, które cechują się małą dochodowością, ale pozwolą spółce jawnej na dalsze funkcjonowanie; w tym celu spółka jawna zawrze ze spółką akcyjną stosowną umowę o możliwości korzystania z opisanych wyżej sieci dystrybucji / agentów i agencji / wcześniej wniesionych do spółki akcyjnej, w zakresie sprzedaży ubezpieczeń majątkowych.

W spółce jawnej zatrudnieni pozostaną jedynie pracownicy niezbędni dla dalszego jej funkcjonowania w ograniczonym zakresie. Pozostałe osoby zatrudnione w spółce jawnej zostaną również przeniesione do spółki akcyjnej.

Zdaniem Podatnika składniki aportu podlegające przeniesieniu stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako zorganizowana i funkcjonująca w sposób ciągły całość gospodarcza, zatem wartość nominalna akcji spółki akcyjnej objętych za ww. wkład, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 powyższej ustawy, objęta jest zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa ustawodawca uznał organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z definicji przedsiębiorstwa zawartej w art. 55(1); ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) wynika, iż jest ono zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W świetle przepisów prawa podatkowego oraz kodeksu cywilnego część mienia musi posiadać potencjalną zdolność do samodzielnego działania gospodarczego, aby mogła zostać uznana za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, iż ze spółki osobowej wyodrębniony zostanie zespół składników materialnych i niematerialnych (aparat biurowo - administracyjny, sieć dystrybucji rozumiana jako całość praw i obowiązków, umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, prawa do najmu pomieszczenia lokalowego, umowy o pracę z pracownikami, umowy z dostawcami mediów). Wnoszona aportem część przedsiębiorstwa wyodrębniona jest pod względem organizacyjnym jak i finansowym (księgi handlowe spółki jawnej prowadzone są w sposób umożliwiający identyfikację przychodów i kosztów, jak również należności i zobowiązań ze zdarzeniami gospodarczymi dotyczącymi wyodrębnionej części przedsiębiorstwa). Wymieniony zespół składników będzie przeznaczony do realizacji zadań gospodarczych, jakim jest sprzedaż produktów zakresie ubezpieczeń osobowych. Wyodrębnione aportem składniki tworzą nowy podmiot, który może stanowić niezależne przedsiębiorstwo.

Zatem, prawidłowe jest stanowisko Pana... wyrażone w zapytaniu, że wniesiony aport w postaci części spółki jawnej, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W związku z tym, iż wnoszona aportem do spółki akcyjnej cześć mienia spółki jawnej stanowi zorganizowaną części przedsiębiorstwa, nominalna wartość akcji objętych w zamian za ten wkład korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl