DDO-54-9/2/2006/MG - Interpretacja przepisów o pomocy publicznej w kontekście podejmowanych przez gminy uchwał zawierających zwolnienia od podatku od nieruchomości w związku z tworzeniem nowych miejsc pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 grudnia 2006 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów DDO-54-9/2/2006/MG Interpretacja przepisów o pomocy publicznej w kontekście podejmowanych przez gminy uchwał zawierających zwolnienia od podatku od nieruchomości w związku z tworzeniem nowych miejsc pracy.

W odpowiedzi na pismo z dnia 7 listopada 2006 r. dotyczące interpretacji przepisów o pomocy publicznej w kontekście podejmowanych przez gminy uchwał zawierających zwolnienia od podatku od nieruchomości, w związku z tworzeniem nowych miejsc pracy, pragnę przedstawić następujące wyjaśnienia.

Z dotychczasowych postępowań prowadzonych przez Komisję Europejską w stosunku do gminnych programów pomocowych wynika, iż zamieszczane w uchwałach gmin ograniczenia udzielania pomocy w związku z zatrudnieniem osób zameldowanych w danej gminie, Komisja traktuje jako postanowienia niezgodne ze wspólnotowymi zasadami swobodnego przepływu pracowników (art. 39 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską).

Z uwagi na możliwość różnego ujęcia w uchwałach warunków ograniczających zatrudnienie, pragnę zauważyć, iż Komisja Europejska negatywnie oceniła m.in.:

a)

udzielanie pomocy na zatrudnienie, pod warunkiem utworzenia nowych miejsc pracy wyłącznie dla osób zamieszkałych (zameldowanych) na stałe na terenie danej gminy,

b)

procentowe ograniczenie liczby pracowników z terenu danej gminy (np. 75%) w ogólnej liczbie nowo utworzonych przez przedsiębiorcę miejsc pracy,

c)

ograniczenie zatrudnienia do osób bezrobotnych zarejestrowanych w Miejskim Urzędzie Pracy i Wojewódzkim Urzędzie Pracy w danej gminie lub mieście.

W ocenie Komisji, niezależnie od sposobu sformułowania, każdy z tych przepisów wywołuje taki sam skutek naruszający zasadę swobodnego przepływu pracowników.

Jednocześnie, Komisja wskazuje, iż w świetle Załącznika XII, ustęp 2-14 Traktatu Akcesyjnego, powyższe naruszenie nie dotyczy obywateli wywodzących się z krajów, będących członkami Unii Europejskiej przed l maja 2004 r., które wprowadziły ograniczenia związane z otwarciem rynku pracy dla obywateli polskich.

Opublikowano: www.warszawa.rio.gov.pl