DD9/DD2/033/61/KZU/2010/198 - Możliwość opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do końca roku podatkowego, w którym podatnik rozpoczął działalność gospodarczą, bez względu na wysokość obrotów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 listopada 2010 r. Ministerstwo Finansów DD9/DD2/033/61/KZU/2010/198 Możliwość opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do końca roku podatkowego, w którym podatnik rozpoczął działalność gospodarczą, bez względu na wysokość obrotów.

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Minister Finansów zmienia, z urzędu interpretację indywidualną z dnia 17 października 2008 r., Nr IPPB1/415-896/08-2/AG, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów na wniosek Podatnika z dnia 1 sierpnia 2008 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie zmiany formy opodatkowania, gdyż stwierdza jej nieprawidłowość.

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając - na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - wydał w dniu 17 października 2008 r. w imieniu Ministra Finansów interpretację indywidualną dotyczącą zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie zmiany formy opodatkowania. Interpretacja wydana została na wniosek Podatnika z dnia 1 sierpnia 2008 r..

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca rozpoczął pozarolniczą działalność gospodarczą w 2008 r., dla której wybrał opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca przewiduje, że w miesiącu sierpniu przychody z prowadzonej działalności przekroczą kwotę 150.000 euro, tj. 565.200 PLN.

W związku z tym Wnioskodawca zadał pytanie: Czy jako osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą w roku podatkowym ma prawo do opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do końca roku podatkowego - bez względu na wysokość obrotów.

Zdaniem Wnioskodawcy ma on prawo do opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do końca 2008 r.. Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 2 o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów. Wnioskodawca wskazał, że spełnia warunki podatnika rozpoczynającego działalność zgodnie z art. 7 ust. 1 i ust. 2 powołanej ustawy.

Wydając w imieniu Ministra Finansów, na wniosek Podatnika, interpretację indywidualną Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Mając na uwadze przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stwierdzono, że utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych następuje w każdym przypadku uzyskania przychodu w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro niezależnie od tego czy podatnik rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym czy też ją kontynuuje.

Tym samym organ upoważniony wskazał, że "w świetle przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów, należy uznać, iż podatnik który rozpoczął działalność gospodarczą w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w roku podatkowym 2008 i przekroczy w trakcie tego roku przychód z działalności w kwocie 150.000 euro, nie może z tej formy opodatkowania korzystać do końca roku podatkowego".

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Minister Finansów zważył co następuje.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

W myśl natomiast art. 8 ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r.) podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:

1.

wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro, lub

2.

wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150.000 euro.

Uwzględniając powyższe, należy stwierdzić, że jeżeli podatnik rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, z której przychody opodatkowane były w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zachowuje prawo do tej formy opodatkowania przez cały rok podatkowy, bez względu na wysokość przychodów, a więc także w przypadku, gdy przychody z tej działalności w tym samym roku przekroczą kwotę 150.000 euro.

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego i powyższego stanu prawnego stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie stwierdzające, że "w świetle przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów, należy uznać, iż podatnik który rozpoczął działalność gospodarczą w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w roku podatkowym 2008 i przekroczy w trakcie tego roku przychód z działalności w kwocie 150.000 euro, nie może z tej formy opodatkowania korzystać do końca roku podatkowego" jest nieprawidłowe.

W związku z powyższym należało z urzędu, zmienić interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Zmieniona interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania zmienianej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi Ministra Finansów na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli Minister Finansów nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy), na adres: Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl