DD7/033-314-TK/06-945/07 - Opodatkowanie dochodów spółki niemieckiej osiąganych na terytorium RP, niezwiązanych z działalnością oddziału.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 2007 r. Ministerstwo Finansów DD7/033-314-TK/06-945/07 Opodatkowanie dochodów spółki niemieckiej osiąganych na terytorium RP, niezwiązanych z działalnością oddziału.

Pytanie podatnika

Czy na podstawie uregulowań zawartych w umowie polsko-niemieckiej oraz postanowień u.p.d.o.p. dochody Spółki niemieckiej osiągane na terytorium RP, które nie są związane z działalnością Oddziału podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce?

Na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.; dalej: - Ordynacja podatkowa) udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90; dalej umowa polsko-niemiecka),

Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku przez spółkę X z siedzibą w Y w zakresie opodatkowania w Polsce podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów niezwiązanych z działalnością oddziału Spółki.

UZASADNIENIE

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przedmiotem działalności Spółki jest handel paliwami i surowcami oraz energią, pośrednictwo w tego rodzaju transakcjach, handel oraz uszlachetnianie i produkcja karburyzatorów oraz pokrewnych dodatków, kierowanie przedsiębiorstwami, świadczenie usług na rzecz spółek udziałowych.

Spółka prowadzi działalność (sprzedaż surowców i produktów) na terytorium RP bezpośrednio oraz za pośrednictwem Oddziału - X Oddział w Polsce; dalej: Oddział.

Przedmiotem działalności Oddziału jest dostawa towarów z magazynu na terytorium Polski dla sieci sklepów, super i hipermarketów, hurtowni oraz innych podmiotów zajmujących się handlem węglem, koksem, brykietem i pyłem węglowym. Oddział nie jest dostawcą tego typu towarów na rzecz podmiotów przemysłowych, produkcyjnych zajmujących się ich przetwórstwem.

Sprzedaż dla takich podmiotów prowadzi Spółka bezpośrednio z terytorium Niemiec, bez udziału Oddziału. Działalność ta nie jest związana z działalnością Oddziału. Podział na handel Spółki z klientami przemysłowymi oraz działalność Oddziału tj. sprzedaż na rzecz klientów indywidualnych z sektora handlowego znajduje odzwierciedlenie w wewnętrznych regulacjach Spółki.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka ma wątpliwość czy na podstawie uregulowań zawartych w umowie polsko-niemieckiej oraz postanowień ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.; dalej: u.p.d.o.p.) dochody Spółki osiągane na terytorium RP, które nie są związane z działalnością Oddziału podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce?

Zdaniem Spółki Oddział zgodnie z art. 5 umowy polsko-niemieckiej stanowi zakład. Dochód, który należy przypisać zakładowi z tytułu prowadzonej przez Spółkę za pośrednictwem zakładu działalności podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na terytorium RP, natomiast dochody osiągane przez Spółkę nie związane z działalnością Oddziału, nie powinny podlegać opodatkowaniu.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż handel na rzecz klientów przemysłowych prowadzony przez Spółkę, bez jakiegokolwiek udziału Oddziału, nie podlega opodatkowaniu w Polsce i stanowi "zyski przedsiębiorstw" zgodnie z art. 7 umowy polsko-niemieckiej.

Rozpatrując wniosek Spółki Minister Finansów zważył, co następuje.

Stosownie do art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej: u.p.d.o.p.) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 umowy polsko-niemieckiej zyski przedsiębiorstwa z siedzibą w Niemczech podlegają opodatkowaniu Niemczech, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w Polsce poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w Polsce, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Minister Finansów przy rozpatrywaniu sprawy podziela stanowisko Wnioskodawcy iż prowadzony na terytorium Polski oddział stanowi zakład w rozumieniu art. 5 umowy polsko-niemieckiej. Oddział stanowi stałą placówkę, a prowadzona przez niego działalność nie ma charakteru pomocniczego lub przygotowawczego.

W przedstawionym stanie faktycznym działalność Spółki na terytorium RP jest prowadzona w dwojaki sposób: poprzez sprzedaż towarów za pośrednictwem zakładu do podmiotów handlowych oraz poprzez sprzedaż towarów do podmiotów przemysłowych, prowadzona bezpośrednio przez Spółkę, bez udziału zakładu. Przedmiotem sprzedaży do klientów przemysłowych jest pył węgla brunatnego.

W tym przypadku transakcja jest przeprowadzana między Spółką z siedzibą w Niemczech a klientami polskimi. W sprzedaż tą w żaden sposób nie jest zaangażowany zakład. Dochody osiągane ze sprzedaży bezpośredniej (prowadzonej przez Spółkę z terytorium Niemiec) nie będą opodatkowane w RP (zgodnie z art. 7 ust. 1 umowy polsko-niemieckiej), o ile są działalnością niezwiązaną z działalnością zakładu.

Do opodatkowania zakładu zastosowanie będą miały przepisy art. 7 ust. 2 umowy polsko-niemieckiej.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 umowy, jeżeli przedsiębiorstwo niemieckie wykonuje działalność w Polsce poprzez położony w Polsce zakład, to w każdym Państwie (zarówno w Polsce i Niemczech) należy przypisać temu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

Przy ustalaniu zysków zakładu dopuszcza się odliczanie nakładów ponoszonych dla tego zakładu włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi niezależnie od tego, czy powstały w tym Państwie, w którym położony jest zakład, czy gdzie indziej (art. 7 ust. 3 umowy polsko-niemieckiej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl