DD6/8213-3/MZG/2011/BMI3-57 - Możliwość korzystania przez nowe spółki, które przedłużyły pierwszy rok podatkowy, z rozwiązań podatkowych obowiązujących do końca 2010 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 stycznia 2011 r. Ministerstwo Finansów DD6/8213-3/MZG/2011/BMI3-57 Możliwość korzystania przez nowe spółki, które przedłużyły pierwszy rok podatkowy, z rozwiązań podatkowych obowiązujących do końca 2010 r.

Odpowiadając na wystąpienie Pani (...) z redakcji (e-mail z dnia 20 stycznia 2011 r.), w sprawie interpretacji art. 12 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), Departament Podatków Dochodowych przedstawia wyjaśnienia w tej kwestii:

Jak wynika z e-maila, pytanie dotyczy możliwości korzystania przez nowe spółki, które przedłużyły pierwszy rok podatkowy, np. od dnia 1 listopada 2010 r. do 31 grudnia 2011 r., z rozwiązań podatkowych obowiązujących do końca 2010 r.

Odnosząc się do przedstawionego zagadnienia, Departament Podatków Dochodowych informuje, iż zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Jednocześnie zgodnie z ust. 2a artykułu 8, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

Mając na uwadze powyższe przepisy, należy uznać, iż w sytuacji wybrania przez podatnika roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym skorzystanie z możliwości połączenia pierwszego i drugiego roku prowadzenia działalności w jeden rok podatkowy powoduje, że ten pierwszy rok podatkowy nie jest rokiem kalendarzowym. Skoro bowiem ustawodawca w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadził zasadę, iż rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, z jednoczesnym zastrzeżeniem m.in. do ust. 2a, to zasadne jest przyjęcie stanowiska, iż w sytuacji wskazanej w tym ust. 2a mamy do czynienia z rokiem podatkowym innym niż rok kalendarzowy.

A zatem w sytuacji gdy podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybiera rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym, i jego pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność, wówczas dla celów podatkowych ten pierwszy rok podatkowy nie jest rokiem kalendarzowym.

W art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest mowa, iż podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. Oznacza to więc, iż w przypadku podatników, którzy skorzystali z możliwości przewidzianej w art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a których rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r., będą miały zastosowanie rozwiązania zawarte w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r.

Za prawidłowością powyższego stwierdzenia przemawia także to, iż ustawodawca w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. wprowadził dwa szczególne rozwiązania odnoszące się do wyjątków stosowania przez cały pierwszy rok podatkowy wskazanych w pkt 1 i 2 przepisów. Taka konstrukcja przepisu art. 12 ust. 1 oznacza, iż wolą ustawodawcy było, aby podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r., generalnie stosowali do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Tym samym podatnicy, którzy podjęli po raz pierwszy działalność w drugiej połowie 2010 r. i wybrali rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym, i przyjęli, iż pierwszy rok podatkowy będzie trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca 2011 r., mają obowiązek stosowania do końca pierwszego roku podatkowego przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2011/1/23-24