DD6-8213-170/MD/07/920 - Wydatki dotyczące całokształtu działalności, wpływające w sposób pośredni na przychody, należało uznać za koszty podatkowe w okresie ich faktycznego poniesienia, czyli zapłaty.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 czerwca 2007 r. Ministerstwo Finansów DD6-8213-170/MD/07/920 Wydatki dotyczące całokształtu działalności, wpływające w sposób pośredni na przychody, należało uznać za koszty podatkowe w okresie ich faktycznego poniesienia, czyli zapłaty.

Szanowny Panie Dyrektorze,

w związku z pismem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w kwestii rozliczenia kosztów pośrednich, przedstawiam stanowisko Departamentu Podatków Dochodowych z prośbą o przekazanie Krajowej Informacji Podatkowej.

W stanie prawnym obowiązującym przed zmianami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzonymi od dnia 1 stycznia 2007 r., nie było definicji podatkowej kategorii poniesionych "kosztów pośrednich". W wyroku z dnia 21 lutego 2007 r. (sygn. akt II FSK 330/06) NSA stwierdził, że przepisy ustawy (...) nie zawierały jeszcze odniesień do pojęcia, "kosztów bezpośrednio związanych z przychodami", które pojawiło się od 1 stycznia 2007 r. Tym samym, posługiwanie się - przez organy podatkowe, i przez WSA - pojęciami o znaczeniu podobnym lub przeciwstawnym ("koszty pośrednie" oraz "koszty bezpośrednie") wynikało wyłącznie z interpretacji P.D.O.PrU w brzmieniu sprzed zmian, jakie weszły w życie od początku bieżącego roku.

W wyroku tym Sąd dokonał następującego podziału kosztów podatkowych:

1.

Wydatki na doradztwo ogólne mają charakter kosztów pośrednich i - co do zasady - mogą być zaliczane do kosztów podatkowych w dacie poniesienia.

2.

Wydatki na usługi doradcze odnoszące się do konkretnych projektów inwestycyjnych powinny być zaliczane do kosztów podatkowych dopiero wtedy, kiedy powstaje przychód związany z tymi inwestycjami.

W uzasadnieniu do wyroku z dnia 4 sierpnia 2005 r., (sygn. akt FSK 2044/04) NSA wskazał na sposób postępowania w tych kwestiach. "Dla ustalenia momentu potrącenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, podatnik winien rozpoznać sposób powiązania kosztów z przychodami. W przypadku kosztów pośrednich, uzasadnienie ma odnoszenie wydatków w koszty podatkowe w momencie ich poniesienia. W stosunku do tego rodzaju kosztów doszukiwanie się ich bezpośredniej relacji z przychodami nie wchodzi w rachubę. Takie bowiem koszty, chociaż niewątpliwie związane są z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Tym samym, nie jest możliwe ustalenie, w którym roku (okresie) podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów. Podatnik winien zatem zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Uwzględniając kierunek dotychczasowego orzecznictwa Ministerstwo Finansów podziela pogląd Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu (dokument w SIP Nr 142007), który uznał, iż wydatki dotyczące całokształtu działalności, wpływające w sposób pośredni na przychody, należało uznać za koszty podatkowe w okresie ich faktycznego poniesienia, czyli zapłaty.

W świetle natomiast obowiązujących od dnia 1 stycznia 2007 r. przepisów art. 15 ust. 4d i 4e u.p.d.o.p koszty pośrednie są uznane za koszt podatkowy w dacie ich poniesienia, a dniem poniesienia jest dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo innego dowodu, z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Ujęcie w księgach rachunkowych (zaksięgowanie) kosztu na określony dzień decyduje obecnie o dacie i sposobie rozliczenia wydatku jako kosztu podatkowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl