DD6/033/19/MDA/PK-241/2011 - Przychód ze sprzedaży klubu stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 marca 2011 r. Ministerstwo Finansów DD6/033/19/MDA/PK-241/2011 Przychód ze sprzedaży klubu stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Odpowiadając na pismo z dnia 17 lutego 2011 r., przy którym przesłano zapytanie Dyrektora Izby Skarbowej (...), w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Departament Podatków Dochodowych stwierdza, co następuje:

Jak wynika z przekazanych akt, Spółka planuje sprzedać klub, stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Obecnie klub prowadzi działalność kulturalno-rozrywkową oraz gastronomiczną, jak również jest wynajmowany na imprezy okolicznościowe. W przypadku sprzedaży klubu w jego skład wchodzą różne składniki majątkowe, tj. obok środków trwałych m.in. wartości niematerialne i prawne, zapasy, zaliczki oraz zobowiązania. Kwestią do rozstrzygnięcia jest ustalenie, czy przychód ze sprzedaży klubu, w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w przypadku gdy w całości zostanie przeznaczony na zwiększenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), będzie wyłączony z przychodów podatkowych.

Zdaniem Departamentu Podatków Dochodowych, rozpatrując niniejszą sprawę, należy mieć na uwadze zarówno przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop), jak i przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (uzfśs).

Zgodnie z postanowieniami art. 7 ust. 1 pkt 7 uzfśs środki ZFŚS zwiększa się m.in. o przychody z tytułu sprzedaży środków trwałych służących działalności socjalnej, w części nieprzeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych. W myśl natomiast przepisu art. 12 ust 4 pkt 5 updop do przychodów podatkowych nie zalicza się przychodów, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zwiększają ten fundusz.

Jeżeli Spółka zamierza uzyskany przychód ze sprzedaży Klubu, w skład którego wchodzą nie tylko środki trwałe, w całości przeznaczyć na zasilenie ZFŚS, należy mieć na uwadze, iż z wykładni literalnej powołanych przepisów wynika, że w tym przypadku do przychodów podatkowych nie zalicza się jedynie przychodów ze sprzedaży środków trwałych służących działalności socjalnej, w części przeznaczonej na zwiększenie środków ZFŚS, z zastrzeżeniem, iż nie dotyczy to przychodów przeznaczonych na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych. Natomiast przychody ze sprzedaży pozostałych składników majątku, w tym przeznaczone na zwiększenie środków ZFŚS, nie są wykluczone z przychodów podatkowych. (...)

Opublikowano: Biul.Skarb. 2011/2/16-17