DD6/033-15/MZO/09/PK-89

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 sierpnia 2009 r. Ministerstwo Finansów DD6/033-15/MZO/09/PK-89

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e i art. 14o ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Minister Finansów zmienia z urzędu tzw. milczącą interpretację indywidualną w ten sposób, że stwierdza, iż stanowisko (...) Spółdzielni Socjalnej, przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, dotyczące zwolnienia dochodu z opodatkowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 12 września 2008 r. o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, (...) Spółdzielnia Socjalna zadała pytanie, jak należy rozumieć zapis art. 17 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczący zwolnienia dochodu spółdzielni socjalnej - czy zwolnieniu od podatku dochodowego będzie podlegał dochód wydatkowany w roku podatkowym w którym powstał, czy w roku w którym został ustalony w zeznaniu CIT-8.

Zdaniem (...) Spółdzielni Socjalnej zwolnienie dochodu z opodatkowania w kwocie wydanej na cele określone w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz. U. Nr 94, poz. 651) będzie miało miejsce w roku podatkowym, w którym nastąpiło jego faktyczne wydatkowanie. Dochód podatkowy wypracowany w 2008 r., a nie wydatkowany do końca tego roku, będzie podlegał opodatkowaniu. Jednakże wydatkowanie go w 2009 r. na cele określone w art. 2 ust. 2 powołanej ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r., stwarza możliwość zwolnienia dochodu wypracowanego w 2009 r., ponieważ w ustawie brak jest zastrzeżenia, że jedynie dochody uzyskane i wydatkowane w tym samym roku podatkowym dają podstawę do zwolnienia.

W trakcie roku podatkowego spółdzielnia będzie musiała odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli licząc go od podstawy opodatkowania ustalonej jako dochód podatkowy od początku roku, pomniejszony o sumę wydatków w danym roku na cele określone w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych.

Ewentualna nadpłata w podatku dochodowym zostanie rozliczona w zeznaniu rocznym CIT8. W dniu 12 grudnia 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał indywidualną interpretację Nr IBPB3/423-842/08/JS, w której uznał stanowisko spółdzielni za nieprawidłowe.

Interpretacja ta została wysłana w terminie, jednak na skutek błędnego adresu została zwrócona przez pocztę z adnotacją "adresat nieznany". Pismem z dnia 19 stycznia 2009 r. ponownie ją wysłano. Natomiast w dniu 23 stycznia 2009 r. została skutecznie doręczona. W niniejszej sprawie termin do wydania interpretacji upłynął z dniem 27 grudnia 2008 r.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy, Minister Finansów zważa, co następuje.

Stosownie do art. 14o powołanej ustawy, w razie niewydania interpretacji indywidualnej w terminie określonym w art. 14d uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie.

Mając na uwadze art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej, Minister Finansów może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych, co oznacza, że jeśli stwierdzona zostanie nieprawidłowość wydanej interpretacji indywidualnej Minister Finansów może, z urzędu, zmienić ją w dowolnym czasie.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody spółdzielni socjalnej wydatkowane w roku podatkowym na cele, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz. U. Nr 94, poz. 651), na zasadach określonych w tej ustawie, w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powołanego powyżej przepisu, aby dochód korzystał z przedmiotowego zwolnienia musi być wydatkowany na cele o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o spółdzielniach socjalnych oraz w roku podatkowym. Istotny jest zatem nie tylko cel, ale także okres w którym nastąpi wydatkowanie. Przy czym przez rok podatkowy, należy rozumieć rok podatkowy w którym osiągnięto dochód objęty zwolnieniem.

Należy zauważyć, że gdyby zamiarem ustawodawcy była możliwość wydatkowania wypracowanych środków w roku następnym (latach następnych) bez utraty zwolnienia, powołany przepis wyraźnie wskazywałby taką możliwość analogicznie jak ma to miejsce np. w art. 17 ust. 1b u.p.d.o.p. A zatem niewłaściwy jest pogląd Spółdzielni, że środki wypracowane w danym roku podatkowym, a wydatkowane w roku następnym (i rozliczone w zeznaniu rocznym CIT-8 za ten rok), umożliwiają zwolnienie ich z opodatkowania podatkiem dochodowym.

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą zmianę interpretacji przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał zmianę interpretacji indywidualnej w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi; Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl