DD4/033/0789/JP/07/1323 - Opodatkowanie dochodu z działalności prowadzonej za pomocą położonego w Belgii zakładu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 grudnia 2007 r. Ministerstwo Finansów DD4/033/0789/JP/07/1323 Opodatkowanie dochodu z działalności prowadzonej za pomocą położonego w Belgii zakładu.

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590), udzielając interpretacji w zakresie postanowień konwencji z dnia 20 sierpnia 2001 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2004 r. Nr 211, poz. 2139),

Minister Finansów uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych w Belgii.

Uzasadnienie

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług instalowania, naprawy, konserwacji i przezwajania silników elektrycznych, prądnic i transformatorów, opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką podatkową w wysokości 8,5%. W 2007 r. Podatnik podpisał kontrakt z firmą belgijską na wykonywanie usług na terytorium Belgii. Kontrakt został zawarty na okres od dnia 1 marca 2007 r. do dnia 31 sierpnia 2007 r. W ocenie Podatnika wykonuje on działalność gospodarczą w tym państwie bez pośrednictwa położonego w tym państwie zakładu. Miejsce zarządu, biuro jego firmy znajduje się w Polsce. Prace wykonywane są w wynajętym lokalu. W Belgii Podatnik wykonuje usługi zgodnie z zawartym kontraktem krótkoterminowym. Pobyt Podatnika w Belgii jest pobytem czasowym. Podatek dochodowy opłacany jest w Polsce. Faktury wystawiane są w euro. Po przeliczeniu na walutę polską przychody uzyskane w Belgii łączone są z przychodami polskimi i opodatkowywane stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.

Zdaniem Podatnika przyjęty przez niego sposób rozliczenia podatku jest poprawny.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Minister Finansów informuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 4a cytowanej ustawy przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 polsko - belgijskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania określenie "zakład" oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa.

Stosownie do art. 7 ust. 1 polsko - belgijskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej można przypisać je temu zakładowi.

Z powyższych przepisów wynika, iż jeżeli działalność na terytorium Belgii jest prowadzona za pomocą położonego w tym państwie zakładu, dochód Podatnika uzyskany od początku prowadzenia działalności, który może być przypisany temu zakładowi, podlegać będzie opodatkowaniu zarówno w Belgii, jak i w państwie miejsca zamieszkania Podatnika, czyli w Polsce. W takim przypadku w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować określoną w umowie metodę unikania podwójnego opodatkowania (metodę proporcjonalnego zaliczenia).

Zgodnie z art. 23 ust. 2 lit. a polsko - belgijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochody lub posiada majątek, które, stosownie do postanowień niniejszej Konwencji, podlegają opodatkowaniu w Belgii, to Polska zezwoli na odliczenie od podatku należnego od tej osoby kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconemu w Belgii (w tym, w odniesieniu do dywidend, na warunkach i w granicach przewidzianych przez ustawodawstwo polskie, na odliczenie podatku należnego w Belgii od zysków, z których dywidendy są wypłacane);

Istotne znaczenie w przedmiotowej sprawie ma zatem ustalenie, czy usługi świadczone były na terytorium Belgii przez położony tam zakład.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów stwierdza, iż prowadzona przez Podatnika działalność na terytorium Belgii stanowi zakład w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 ww. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Świadczy o tym fakt, że przedsiębiorstwo Podatnika wykonuje w Belgii działalność za pomocą stałej placówki (prace wykonywane są w wynajętym lokalu) na podstawie kontraktu zawartego z jednym podmiotem na okres 6 miesięcy.

Oznacza to, że stosownie do art. 7 ust. 1 ww. umowy, dochód, który może być przypisany temu zakładowi, uzyskiwany od początku prowadzenia działalności w tym państwie, podlega opodatkowaniu w Belgii. Jednocześnie w Polsce w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę o której mowa w art. 23 ust. 2 lit. a polsko - belgijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (proporcjonalne zaliczenie).

Mając powyższe na uwadze, Minister Finansów postanowił jak w sentencji.

Minister Finansów informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl