DD4-033-0733/IDy/07/1269 - Obowiązek podatkowy w Polsce osoby posiadającej miejsce zamieszkania na terytorium Austrii z tytułu usług świadczonych na rzecz polskiej spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 października 2007 r. Ministerstwo Finansów DD4-033-0733/IDy/07/1269 Obowiązek podatkowy w Polsce osoby posiadającej miejsce zamieszkania na terytorium Austrii z tytułu usług świadczonych na rzecz polskiej spółki.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 13 stycznia 2004 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 224, poz. 1921),

Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku dotyczącym obowiązku podatkowego w Polsce osoby posiadającej miejsce zamieszkania na terytorium Austrii z tytułu usług świadczonych na rzecz polskiej spółki.

Uzasadnienie

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Spółka produkowane przez siebie wyroby sprzedaje, jako dostawy międzywspólnotowe do Firmy z siedzibą w Austrii.

W związku z zaistniałymi trudnościami językowymi, Spółka zleciła usługę tłumaczenia oraz pośrednictwa handlowego osobie mającej miejsce zamieszkania, potwierdzone certyfikatem rezydencji, na terytorium Austrii.

Zlecona przez polską firmę usługa była wykonana na podstawie ustnego porozumienia między zleceniodawcą a zleceniobiorcą, austriackim rezydentem.

Osoba w ramach zleconej usługi uzgadniała warunki dostaw oraz reklamacji z austriacką firmą.

Wynagrodzenie za usługi zostało wypłacone przez Spółkę na podstawie ww. porozumienia.

Ponadto wynagrodzenie za wykonaną usługę zostało wypłacone na podstawie rachunku wystawionego przez austriackiego rezydenta działającego w Austrii.

Jednocześnie wykonana przez austriackiego rezydenta usługa miała charakter jednorazowy.

Wnioskodawca zapytuje, czy powyższy dochód osoby posiadającej miejsce zamieszkania w Austrii podlega w Polsce opodatkowaniu.

Zdaniem Wnioskodawcy powyższy dochód zgodnie z polskimi przepisami prawa podatkowego oraz uwzględniając postanowienia art. 14 ust. 1 polsko-austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podlega w Polsce zwolnieniu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa, zważono co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 4a ustawy powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.

Stosownie do art. 14 ust. 1 umowy dochody, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo innej działalności o samodzielnym charakterze, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta posiada stałą placówkę w drugim Umawiającym się Państwie w celu wykonywania swej działalności. Jeżeli posiada ona taką stałą placówkę, wówczas dochód może być opodatkowany w drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce.

Określenie "wolny zawód" zostało zdefiniowane w art. 14 ust. 2 umowy i obejmuje w szczególności samodzielnie wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą lub oświatową, jak również samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, prawników, inżynierów, architektów, dentystów i księgowych.

Powyższa definicja wyraźnie wskazuje, która działalność, w świetle umowy, traktowana jest jako wolny zawód. Jednakże ustęp ten, poprzez dodanie sformułowania "albo z innej działalności o samodzielnym charakterze", pozwala rozszerzająco traktować tę kategorię wykonywanej działalności.

Mając na uwadze powyższe, Minister Finansów stwierdza, iż zleconą usługę tłumaczenia oraz pośrednictwa przy transakcji z podmiotem austriackim, świadczoną na terytorium Austrii, w świetle art. 14 ust. 1 umowy, należy traktować, jako wykonywanie wolnego zawodu. Zatem tak uzyskiwany dochód nie podlega w Polsce opodatkowaniu (brak stałej placówki na terytorium Polski).

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów stwierdza jak w sentencji.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla płatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl