DD4/033-01652/IDy/06/5688 - Opodatkowanie w Polsce dochodu osób posiadających miejsce zamieszkania na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz Zjednoczonego Królestwa z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa emitowanych przez fundusz.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 marca 2007 r. Ministerstwo Finansów DD4/033-01652/IDy/06/5688 Opodatkowanie w Polsce dochodu osób posiadających miejsce zamieszkania na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz Zjednoczonego Królestwa z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa emitowanych przez fundusz.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 8 października 1974 r. zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) oraz umowy z dnia 16 grudnia 1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20),

Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w części dotyczącej opodatkowania w Polsce dochodu osób posiadających miejsce zamieszkania na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz Zjednoczonego Królestwa z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa emitowanych przez fundusz oraz za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji ww. dochodu na gruncie polsko-brytyjskiej umowy.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż fundusze, którymi zarządza Strona, są funduszami otwartymi, działającymi na podstawie ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych.

Jednocześnie fundusze emitują jednostki uczestnictwa, które nabywane są m.in. przez inwestorów zagranicznych. Realizacja zysku może odbyć się poprzez odkupienie przez fundusz jednostki uczestnictwa celem umorzenia. W przypadku odkupienia przez fundusz jednostek uczestnictwa beneficjentami dochodu z tytułu odkupienia jednostek są osoby fizyczne posiadające rezydencję podatkową na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz Zjednoczonego Królestwa.

Strona zapytuje, czy dochód z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa od osób fizycznych, posiadających rezydencję podatkową na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz Zjednoczonego Królestwa podlega w Polsce opodatkowaniu?.

Zdaniem Wnioskodawcy dochód osób zagranicznych posiadających aktualny certyfikat rezydencji podlega opodatkowaniu w Polsce z zastosowaniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W związku z powyższym dochód osób posiadających rezydencję podatkową w Stanach Zjednoczonych z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa jest opodatkowany na zasadach określonych w art. 14 polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a zatem jest w Polsce zwolniony.

W stosunku do dochodu osiągniętego z ww. tytułu przez osoby fizyczne posiadające rezydencję podatkową na terytorium Zjednoczonego Królestwa zdaniem Strony dochód ten podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 22 polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1976 r., a zatem nie podlega w Polsce opodatkowaniu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.), osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy). Przepis ten zgodnie z art. 4a ustawy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.

W świetle umowy z dnia 8 października 1974 r. zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) oraz umowy z dnia 16 grudnia 1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 1978 r. Nr 7, poz. 20) umorzenie jednostek uczestnictwa stanowić będzie dochód zaliczany do zysków kapitałowych w rozumieniu art. 14 polsko-amerykańskiej umowy oraz do zysków majątkowych w rozumieniu art. 13 polsko-brytyjskiej umowy z 1976 r.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw będzie zwolniona od opodatkowania w drugim Umawiającym się Państwie od zysku ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji walorami kapitałowymi.

Stosownie do art. 13 polsko-brytyjskiej umowy z 1976 r.

1.

Zyski majątkowe pochodzące z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego określonego w artykule 6 ustęp 2 mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym majątek ten się znajduje.

2.

Zyski majątkowe pochodzące z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego, stanowiącego majątek zakładu, który przedsiębiorstwo jednego z Umawiających się Państw posiada w drugim Umawiającym się Państwie, albo majątku ruchomego przynależnego do stałej placówki, którą osoba zamieszkała w jednym Umawiającym się Państwie dysponuje w drugim Umawiającym się Państwie, dla wykonywania wolnego zawodu, łącznie z zyskami, które zostaną uzyskane przy przeniesieniu własności takiego zakładu (odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem) lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w drugim Państwie.

3.

Bez względu na postanowienia ustępu 2 niniejszego artykułu zyski majątkowe, osiągnięte przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia tytułu własności statków i samolotów eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej oraz majątku ruchomego, mającego związek z eksploatacją takich statków i samolotów, będą podlegały opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie.

4.

Zyski z przeniesienia tytułu własności majątku nie wymienionego w ustępach 1, 2 lub 3 niniejszego artykułu mogą być opodatkowane tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

W stosunku do dochodu osób będących rezydentami Zjednoczonego Królestwa z tytułu umorzenia jednostek zastosowanie będzie miał art. 13 ust. 4 umowy.

W związku z powyższym Minister Finansów stwierdza, iż dochód osób fizycznych mających miejsce zamieszkania w Stanach Zjednoczonych oraz w Zjednoczonym Królestwie zgodnie z postanowieniami ww. umów nie podlega w Polsce opodatkowaniu.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl