DD3/0602/26/MCA/09/BMI - Brak obowiązku wykazywania w informacji PIT-11 należności podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 maja 2009 r. Ministerstwo Finansów DD3/0602/26/MCA/09/BMI Brak obowiązku wykazywania w informacji PIT-11 należności podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W związku z przekazaną przy piśmie z dnia 18 maja 2009 r. nr (...) interpelacją poselską (...) w sprawie braku obowiązku wykazywania w informacji PIT-11 należności podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), uprzejmie informuję:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje różne formy opodatkowania.

W przypadku przychodów z działalności wykonywanej osobiście wymienionej w art. 13 pkt 2 lub 5-9, których suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu (wyżej wymienionego) nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodu.

Podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (przychód równa się dochodowi). Jednocześnie dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy (skala podatkowa), a to oznacza, że nie wykazuje się ich w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty). W konsekwencji dochody te nie wpływają na progresję podatkową, jak również nie są od nich dokonywane żadne odliczenia.

Podatek pobrany przez płatnika w wysokości 18% przychodu jest podatkiem należnym. Jego ostateczne rozliczenie następuje u źródła (czyli w momencie poboru przez płatnika). Nie można go zatem utożsamiać z zaliczką na podatek. Ta płacona jest w trakcie roku akonto ostatecznego rozliczenia, które w przypadku dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej następuje po zakończeniu roku podatkowego w terminie do 30 kwietnia roku następnego w zeznaniu podatkowym PIT-37 albo PIT-36.

Te różnice w formach i zasadach opodatkowania powodują, iż w sytuacji gdy ostateczne rozliczenie podatku zryczałtowanego, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy, następuje przy jego poborze, niezasadnym byłoby, aby PIT-11 zawierał informacje o tego rodzaju należnościach. Nie mają one bowiem wpływu na wysokość podatku obliczanego w zeznaniu podatkowym PIT-36 i PIT-37. Z tych też względów płatnik, stosownie do postanowień ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz aktów wydanych na jej podstawie, nie jest obowiązany do wykazywania w PIT-11 przychodów, od których w trakcie roku pobrał zryczałtowany podatek dochodowy, będący podatkiem należnym.

W chwili obecnej nie planuje się zmian przepisów podatkowych w postulowanym zakresie. Pobór podatku u źródła jest najprostszą, najmniej kosztowną oraz najmniej uciążliwą formą opodatkowania. Stanowi realizację najczęstszych postulatów podatników oraz płatników podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczących uproszczenia procedur poboru (rocznego obliczania) podatku dochodowego.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2009/4/23