DD3/033/82/DZI/09/495

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 sierpnia 2010 r. Ministerstwo Finansów DD3/033/82/DZI/09/495

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Minister Finansów zmienia z urzędu, jako nieprawidłową, interpretację indywidualną z dnia 3 lipca 2008 r., Nr ILPB2/415-255/08-3/MK wydaną na podstawie art. 14b § 1 i 6 ustawy - Ordynacja podatkowa oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 i z 2008 r. Nr 236, poz. 1632), przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, w ten sposób, iż stwierdza, iż stanowisko Pani Marzanny S. (Wnioskodawczyni) przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania środków pieniężnych otrzymanych od Spółki w związku z roszczeniem w trybie art. 565 § 1 ustawy z dnia z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 94, poz. 1037, z późn. zm.), jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Z dniem 1 sierpnia 2006 r. Spółka Akcyjna, dalej Spółka przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z brakiem zainteresowania uczestnictwem w Spółce przekształconej w trybie art. 565 § 1 Kodeksu spółek handlowych, (dalej k.s.h.) Wnioskodawczyni skierowała pismo o wypłatę należności odpowiadającej wartości posiadanych przez nią 58 akcji w Spółce przekształcanej stanowiących równowartość 48.471,76 zł. Powyższa należność wynikała ze sprawozdania finansowego sporządzonego dla celów przekształcenia na dzień 1 września 2005 r. W dniu 14 września 2007 r. na rachunek Wnioskodawczyni wpłynęła należność w wysokości odpowiadającej pełnej kwocie roszczenia czyli 48.417,76 zł, a więc bez potrącenia przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego. W zaistniałej sytuacji fakt niepobrania przez płatnika podatku utwierdził Wnioskodawczynię w przekonaniu, iż zryczałtowany podatek powinna uiścić sama w rozliczeniu rocznym, a opodatkowaniu podlegałaby dodatnia nadwyżka między kwotą wypłaconej należności a kosztami nabycia ww. akcji. W związku z tym Wnioskodawczyni zaczęła gromadzić dowody zakupu przedmiotowych akcji. Jednakże, na początku marca 2008 r. otrzymała informację PIT-8C, w której płatnik (Spółka) zakwalifikował wypłaconą należność w trybie art. 565 § 1 k.s.h. do przychodów z innych źródeł określonych w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwana dalej "u.p.d.o.f.", co oznaczało, że dokonana wypłata nie mieści się w kategorii przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. Jednocześnie przesłanie przez płatnika informacji PIT-8C oznacza, iż przychód z tytułu spłaty 58 akcji Spółki należy połączyć w rozliczeniu rocznym z wynagrodzeniem ze stosunku pracy. Z powyższego wynika, że gdy podatnik otrzyma informację PIT-8C, w której płatnik uznał, iż wypłacone przychody mieszczą się w definicji zawartej w art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f., to w następstwie takiej informacji podatnik jest zobowiązany uwzględnić te przychody z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 u.p.d.o.f., czyli według skali, nawet jeśli płatnik nieprawidłowo ustalił źródła przychodu. Stanowisko płatnika zostało potwierdzone w urzędzie skarbowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wypłata roszczenia dokonywana przez Spółkę w trybie art. 565 § 1 k.s.h. winna zostać zakwalifikowana jako przychód z kapitałów pieniężnych stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy w związku z wypłatą należności w trybie art. 565 § 1 k.s.h. przychód z tego tytułu opodatkowany jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym na mocy art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3.

Czy w sytuacji niepobrania przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego należne zobowiązanie z powyższego tytułu należy wykazać w rozliczeniu rocznym zgodnie z treścią art. 45 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z literalnym brzmieniem art. 565 § 1 k.s.h. wspólnikowi, który nie złożył oświadczenia przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego (udziałów) akcji w spółce przekształcanej. Zatem, podstawą wypłaty należności dla wspólnika-akcjonariusza nieprzystępującego do spółki przekształconej stanowią jego akcje. Jednocześnie w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymane w ww. trybie wynagrodzenie za akcje zalicza się do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, gdyż w świetle treści art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. "za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą są (udziały) akcje". Dlatego w przekonaniu Wnioskodawczyni wypłata dokonana w opisanym we wniosku trybie mieści się w definicji zamieszczonej w ww. art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.

Dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegają opodatkowaniu w sposób szczególny, zgodnie z art. 24 ust. 5 u.p.d.o.f., który stanowi, że wypłacane należności objęte są zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% w związku z art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. Dodatkowo, otrzymanych przychodów na podstawie tego przepisu, podatnik nie łączy w zeznaniu rocznym z dochodami opodatkowanymi według skali.

Płatnik dokonując wypłaty z tytułu roszczenia za akcje zobowiązany był pobrać zryczałtowany podatek dochodowy.

W związku z powyższym stosownie do treści art. 45 ust. 3b u.p.d.o.f. nie pobrany przez płatnika podatek Wnioskodawczyni obowiązana jest wykazać w zeznaniu rocznym i dokonać jego zapłaty na rachunek urzędu skarbowego. Zainteresowana zaznacza również, że ww. dochód według art. 45 ust. 3 pkt 1 u.p.d.o.f. nie podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym.

W świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, iż stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

W konsekwencji, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie podzielił pogląd Wnioskodawczyni, iż w opisanym stanie faktycznym otrzymany przychód na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zaliczyć do kapitałów pieniężnych, jako źródła przychodu, przychód ten podlega opodatkowaniu na podstawie art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (co wynika z art. 30a ust. 6 ww. ustawy) i w przypadku niepobrania przez płatnika zryczałtowanego podatku - stosownie do art. 45 ust. 3b ww. ustawy - podatek powinien wykazać podatnik w zeznaniu rocznym.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy, Minister Finansów stwierdza, co następuje.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f., źródłem przychodu są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) u.p.d.o.f.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Z kolei stosownie do art. 24 ust. 5 u.p.d.o.f., dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego tytułu, w tym między innymi dochód z umorzenia udziałów (akcji), dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji), wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej i inne.

Zawarty w tym przepisie katalog dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest katalogiem otwartym, co oznacza, iż wymienione w nim przykłady nie stanowią wszystkich możliwych rodzajów dochodów (przychodów) kwalifikowanych, jako dochody (przychody) z udziału w zyskach osób prawnych. Istotne jest, aby dochody takie były faktycznie uzyskane przez podatnika (otrzymane lub postawione do dyspozycji).

Wypłaty otrzymane przez wspólnika spółki przekształcanej, który nie złoży oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej uzyskane na podstawie art. 565 k.s.h. odpowiadają wartości jego udziałów lub akcji w spółce przekształcanej. Kwoty te pochodzą z wartości bilansowej majątku tej spółki. Tak więc, dochody te stanowią dochód z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 24 ust. 5 u.p.d.o.f.

W tym przypadku dochodem "faktycznie uzyskanym z udziału w zyskach osób prawnych", o którym mowa w art. 24 ust. 5 u.p.d.o.f., jest przychód stanowiący kwotę uzyskaną z realizacji roszczenia, o którym mowa w art. 565 k.s.h. pomniejszony o wydatki poniesione na nabycie udziałów.

Dochód uzyskany z tytułu wypłaty udziałowcowi spółki akcyjnej nieprzystępującemu do utworzonej w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jako dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlega opodatkowaniu zgodnie z zasadami określonymi w art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., do którego ma zastosowanie ust. 6 tego przepisu.

Z przepisów tych wynika, iż zryczałtowany podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Jednakże z powołanego już art. 24 ust. 5 u.p.d.o.f., stanowiącego normę szczególną - w odróżnieniu do powołanych wyżej przepisów - wynika, iż w tym przypadku opodatkowaniu podlega uzyskany przez podatnika dochód, a nie otrzymany przychód.

Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., od dochodów uzyskanych z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Odnosząc postanowienia ww. przepisów do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że uzyskany przez Wnioskodawczynię dochód z tytułu wypłaty kwoty stanowiącej równowartość Jej akcji w spółce przekształcanej będzie podlegał opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f. płatnicy, o których mowa w ust. 1 tego artykułu (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Dochód ten, stosownie do treści art. 30a ust. 7 u.p.d.o.f. nie podlega łączeniu z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27, tj. według skali podatkowej.

Zgodnie z art. 45 ust. 3 pkt 1 u.p.d.o.f., w zeznaniach rocznych, o których mowa w ust. 1 i ust. 1a pkt 2 tego artykułu nie wykazuje się dochodów opodatkowanych na zasadach określonych m.in. w art. 30a u.p.d.o.f.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że płatnik nie pobrał zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 19%. W tej sytuacji zastosowanie będzie miał art. 45 ust. 3b u.p.d.o.f. Według jego postanowień w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub 1a u.p.d.o.f. wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa m.in. w art. 30a u.p.d.o.f., jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji z dnia 3 lipca 2008 r. Nr ILPB2/415-255/08-3/MK.

POUCZENIE

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi Ministra Finansów na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli Minister Finansów nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy), na adres: Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl