DD3/033/75/IMD/10/PK-444 - Opodatkowanie odsetek za opóźnienie od kwoty należnej z tytułu podziału majątku wspólnego wskutek ustania małżeńskiej wspólności ustawowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 kwietnia 2010 r. Ministerstwo Finansów DD3/033/75/IMD/10/PK-444 Opodatkowanie odsetek za opóźnienie od kwoty należnej z tytułu podziału majątku wspólnego wskutek ustania małżeńskiej wspólności ustawowej.

W związku z wystąpieniem z dnia 26 marca 2010 r., przy którym przekazano pismo z dnia 25 marca 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w (...) Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w (...) w sprawie opodatkowania odsetek za opóźnienie od kwoty należnej z tytułu podziału majątku wspólnego wskutek ustania małżeńskiej wspólności ustawowej, Departament Podatków Dochodowych uprzejmie informuje:

W wystąpieniu Biura Krajowej Informacji Podatkowej w (...) opisany został następujący problem. Wnioskodawczyni w dniu 19 września 2006 r. zawarła ze swoim mężem umowę o ustanowieniu rozdzielności majątkowej i jednocześnie umowę o podziale majątku. Na mocy tej umowy oboje małżonkowie mieli podzielić się po połowie środkami uzyskanymi ze sprzedaży wspólnego samochodu. Dodatkowo mąż miał zapłacić Wnioskodawczyni kwotę 87 000 zł. W pozostałym zakresie majątek wspólny małżonków przypadł mężowi. Pomimo uprawomocnienia się wyroku rozwodowego były współmałżonek nie wypłacił ustalonej w umowie kwoty wynikającej z podziału majątku wspólnego. W związku z powyższym Wnioskodawczyni dochodziła zapłaty na drodze sądowej. Sąd od byłego męża zasądził na rzecz Wnioskodawczyni wypłatę ww. kwoty wraz z odsetkami. Część należności i odsetek wypłacona została w 2009 r., a pozostała w 2010 r.

Organ upoważniony prosi o zajęcie stanowiska, czy odsetki za opóźnienie od kwoty należnej z tytułu podziału majątku wspólnego wskutek ustania małżeńskiej wspólności ustawowej podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Departament Podatków Dochodowych uprzejmie informuje: Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 ze zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). W świetle art. 43 § 1 Kodeksu oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Natomiast zgodnie z art. 47 powołanego Kodeksu małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). W przypadku zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej już w trakcie trwania małżeństwa, rozdzielność wstępuje w miejsce ustawowej wspólności majątkowej i powoduje, że każdemu z małżonków pozostawia się pełną swobodę dysponowania swoim majątkiem (art. 511 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Stosownie do postanowień art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Z literalnego brzmienia powołanego przepisu wynika zatem, iż wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają wyłącznie przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej.

Odsetki, o których mowa w piśmie, nie są związane z podziałem majątku wspólnego małżonków, ale wynikają z faktu, iż małżonek Wnioskodawczyni nie wywiązał się z zawartej umowy dotyczącej podziału majątku. W konsekwencji odsetki te nie mieszczą się w dyspozycji powołanego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu, jako przychód z tzw. innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy. W konsekwencji podatniczka jest zobowiązana do wykazania otrzymanych w 2009 r. odsetek w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2010/4/14-15