DD3/033/119/IMD/11/PK-1300

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 listopada 2012 r. Ministerstwo Finansów DD3/033/119/IMD/11/PK-1300

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), Minister Finansów w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 6 listopada 2009 r. IBPB II/1/415-663/09/BJ wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2009 r., uzupełnionym w dniu 28 września 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu ze sprzedaży książki, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 6 listopada 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając - na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) - w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych. Interpretacja wydana została na ww. wniosek złożony w dniu 14 sierpnia 2009 r., uzupełniony w dniu 28 września 2009 r., w którym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest autorem książki w nakładzie 240 egzemplarzy. Z tytułu sprzedaży całości nakładu dla jednego odbiorcy Wnioskodawca uzyskał w bieżącym roku dodatkowy przychód, od którego chce odprowadzić należny podatek. Według wiedzy Wnioskodawcy podatek wyniesie 50% wartości przychodu x 18%.

Jednocześnie Wnioskodawca na przestrzeni 2009 r. nie prowadził i nie prowadzi działalności gospodarczej. Książka, o której mowa we wniosku powstała w oparciu o doświadczenia i wiedzę historyczną, zebrane podczas długoletniej pracy w placówce naftowej i dotyczy historii przemysłu naftowego. Całość nakładu w ilości 240 egzemplarzy została przekazana przedsiębiorstwu naftowemu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy przytoczone wyżej obliczenie podatku jest prawidłowe.

2. Jeśli nie - Wnioskodawca prosi o wskazanie właściwego obliczenia w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy.

3. W jaki sposób wykazać uzyskany dochód i należy podatek w rozliczeniu rocznym.

4. Jakim dokumentem obciążyć odbiorcę, czy może to być rachunek zwykły.

Zdaniem Wnioskodawcy, po uzyskaniu kwoty za książkę dokona on wpłaty zaliczki na poczet rozliczenia rocznego. Sprzedaż udokumentuje w oparciu o jednorazowy rachunek zwykły wystawiony na nazwisko Wnioskodawcy z podaniem numeru identyfikacji podatkowej NIP i miejscowości. Od uzyskanej kwoty odprowadzi podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego w terminie bezzwłocznym w wysokości stanowiącej 50% przychodu x 18% = kwota podatku. Powyższy przychód wykaże w rozliczeniu podatkowym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, w oparciu o przepisy art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 13 pkt 2, art. 22 ust. 9 pkt 3 i 4, art. 22 ust. 10 oraz art. 44 ust. 3a i art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2009 r. stwierdził, że:

* uzyskany przez Wnioskodawcę przychód z tytułu sprzedaży książki własnego autorstwa będzie mógł być zakwalifikowany do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z osobiście wykonywanej działalności literackiej,

* w zakresie w jakim Wnioskodawca przy sprzedaży książek uzyska wynagrodzenie z tytułu korzystania z praw autorskich w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych będą miały zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu, natomiast w pozostałej części, koszty uzyskania przychodu należy przyjąć w wysokości 20% przychodu. Ponadto gdyby poniesione wydatki były wyższe, możliwe jest przyjęcie kosztów w wysokości faktycznie poniesionych wydatków,

* biorąc pod uwagę, że w przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym całość nakładu w ilości 240 egzemplarzy została przekazana jednemu odbiorcy (przedsiębiorstwu naftowemu), to odbiorca ten jako płatnik, o którym mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconej należności.

Na tle przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego Minister Finansów stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Natomiast stosownie do art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów określa się:

* z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód (pkt 3),

* z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód (pkt 4).

Ponadto na podstawie art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w art. 22 ust. 9 pkt 1-4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

W myśl postanowień art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionego we wniosku o interpretację indywidualną opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż przychody uzyskiwane ze sprzedaży książek, których autorem jest Wnioskodawca należy zaliczyć do przychodów ze źródła określonego w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z praw majątkowych, a nie do przychodów z działalności wykonywanej osobiście określonych w art. 13 pkt 2.

Do przychodów tych będą miały zatem zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy. W przypadku gdy poniesione wydatki przewyższać będą 50% normę kosztów uzyskania przychodu, do obliczenia dochodu podlegającego opodatkowaniu można będzie zastosować koszty faktycznie poniesione, o których mowa w art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem posiadania dokumentów potwierdzających te wydatki.

Do poboru zaliczki na podatek dochodowy od uzyskanego dochodu obowiązany będzie płatnik (przedsiębiorstwo naftowe), zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po zakończeniu roku podatkowego przychody te należy wykazać w zeznaniu podatkowym składanym zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu w dniu 14 sierpnia 2009 r. należy uznać za nieprawidłowe.

Z tych względów należało z urzędu zmienić interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 6 listopada 2009 r. IBPB II/1/415-663/09/BJ, gdyż stwierdzono jej nieprawidłowość.

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ dotyczy przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji z dnia 6 listopada 2009 r.

POUCZENIE

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, zwana dalej "ustawą"). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy), na adres: Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl