DD3/033/118/IMD/11/PK-1247

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 listopada 2012 r. Ministerstwo Finansów DD3/033/118/IMD/11/PK-1247

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), Minister Finansów w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 27 maja 2009 r. IBPB II/2/415-182/09/NG, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Pana (Wnioskodawca) przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2009 r., uzupełnionym w dniu 28 kwietnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródła uzyskania przychodu i kosztów uzyskania przychodów związanych z wydaniem własnej książki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 27 maja 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając - na podstawie § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) - w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych. Interpretacja wydana została na wniosek złożony w dniu 23 lutego 2009 r., w którym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest emerytem, nie prowadzi działalności gospodarczej. Napisał utwór historyczno-literacki. Zamierza go wydać w nakładzie 1.000 egzemplarzy (optymalna ilość sugerowana przez drukarnię). W tym celu Wnioskodawca uzyskał ISBN i zlecił wydrukowanie książki - koszt usługi około 18.000 zł. Książki Wnioskodawca zamierza sprzedawać osobiście i za pośrednictwem księgarni. Ponadto Wnioskodawca zamierza część książek przekazać do bibliotek bezpłatnie, jak również podarować osobom fizycznym w formie prezentów oraz przekazać ponad 20 egzemplarzy do odpowiednich bibliotek wskazanych w przepisach obowiązujących w tym względzie.

Płatność za usługę drukarską i reklamę w gazecie lokalnej, nastąpi po otrzymaniu nakładu, natomiast sprzedaż książek Wnioskodawca przewiduje w dłuższym niż rok okresie.

Wnioskodawca przewiduje także, że szybko nie odzyska środków pieniężnych włożonych na opracowanie utworu i sfinansowanie nakładu 1.000 egzemplarzy. Niemniej zakłada dochód ze sprzedaży około 3-5 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy Wnioskodawca jest obowiązany do zarejestrowania działalności gospodarczej jako osoba fizyczna i jednocześnie autor i wydawca i do opodatkowania na zasadach ogólnych na podstawie odpowiednich artykułów ustawy podatkowej.

2. Czy jest to działalność wykonywana osobiście zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jak rozliczać dochód.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej, napisał osobiście książkę, którą wyda własnymi środkami i zamierza ją częściowo sprzedawać księgarniom, częściowo sprzedawać osobom fizycznym, częściowo darować w formie prezentu osobom fizycznym, bibliotekom i szkołom, są to przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Ewentualny dochód jaki uzyska ze sprzedaży książek, stanowi różnica między poniesionymi kosztami, także druku 1.000 egzemplarzy książek a sumą przychodu uzyskanego z ich sprzedaży, bowiem są to przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, w oparciu o przepisy art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 13 pkt 2, art. 22 ust. 9 pkt 3 i 4, art. 22 ust. 10 oraz art. 44 ust. 3a i art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2009 r. stwierdził, że:

* planowane wydanie książki nie nosi znamion działalności prowadzonej w celach zarobkowych, w sposób zorganizowany i ciągły - nie zostały spełnione kryteria art. 5a pkt 6 ww. ustawy, dlatego też przychodów z tego tytułu nie należy zaliczać do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychód ten będzie natomiast stanowił przychód z działalności wykonywanej osobiście stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* w zakresie w jakim Wnioskodawca przy sprzedaży książek uzyska wynagrodzenie z tytułu korzystania z praw autorskich w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych będą miały zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu., natomiast w pozostałej części, koszty uzyskania przychodu należy przyjąć w wysokości 20% przychodu. Ponadto gdyby poniesione wydatki były wyższe, możliwe jest przyjęcie kosztów w wysokości faktycznie poniesionych wydatków,

* Wnioskodawca będzie obowiązany do wpłaty w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zgodnie z art. 45 ust. 1 powołanej ustawy do złożenia zeznania rocznego na formularzu PIT-36.

Na tle przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego Minister Finansów stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Natomiast stosownie do art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów określa się:

* z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód (pkt 3),

* z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 - w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód (pkt 4).

Ponadto na podstawie art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w art. 22 ust. 9 pkt 1-4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

W myśl postanowień art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z postanowieniami ust. 1a podatnicy uzyskujący dochody między innymi z działalności wykonywanej osobiście są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionego we wniosku o interpretację indywidualną opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż przychody uzyskiwane ze sprzedaży książek, których autorem jest Wnioskodawca należy zaliczyć do przychodów ze źródła określonego w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z praw majątkowych, a nie do przychodów z działalności wykonywanej osobiście określonych w art. 13 pkt 2.

Do przychodów tych będą miały zatem zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy. W przypadku gdy poniesione wydatki przewyższać będą 50% normę kosztów uzyskania przychodu, do obliczenia dochodu podlegającego opodatkowaniu można będzie zastosować koszty faktycznie poniesione, o których mowa w art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem posiadania dokumentów potwierdzających te wydatki.

Po zakończeniu roku podatkowego przychody te należy wykazać w zeznaniu podatkowym (PIT-36) składanym zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza że w trakcie roku podatkowego nie wystąpi obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, o której mowa w art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 23 lutego 2009 r. należy uznać za nieprawidłowe.

Z tych względów należało z urzędu zmienić interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 maja 2009 r. IBPB II/2/415-182/09/NG, gdyż stwierdzono jej nieprawidłowość.

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ dotyczy przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji z dnia 27 maja 2009 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, zwana dalej "ustawą"). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy), na adres: Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl