DD/PB6/033-0118-199/06/HM/ZKK - Obowiązek opodatkowania dochodów uzyskanych z pracy najemnej wykonywanej w Republice Czeskiej przez obywatela polskiego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 lipca 2006 r. Ministerstwo Finansów DD/PB6/033-0118-199/06/HM/ZKK Obowiązek opodatkowania dochodów uzyskanych z pracy najemnej wykonywanej w Republice Czeskiej przez obywatela polskiego

Pytanie podatnika

Gdzie powstaje obowiązek opodatkowania dochodów uzyskanych z pracy najemnej wykonywanej w Republice Czeskiej przez obywatela polskiego?

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 24.06.1993 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1994 r. Nr 47, poz. 189),

Minister Finansów uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej interpretacji prawa podatkowego w zakresie obowiązku opodatkowania dochodów uzyskanych w związku z pracą najemną wykonywaną w Republice Czeskiej.

Uzasadnienie

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Pan X uzyskuje dochody w Polsce z najmu lokali użytkowych, rozliczając się z nich na zasadach ogólnych. Jednocześnie od października 2005 r. jest zatrudniony na umowę o pracę w kopalni węgla kamiennego w Cieszynie w Republice Czeskiej. Tam, z jego wynagrodzenia w koronach czeskich, pracodawca pobiera podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie społeczne.

Zdaniem Pana X, w związku z dochodami uzyskiwanymi przez niego w dwóch państwach, powinien złożyć dwa roczne zeznania:

- w Polsce - o wysokości osiągniętego dochodu z najmu oraz

- w Czechach - o wysokości osiągniętego dochodu z umowy o pracę.

Podatnik zadaje pytanie, czy jego rozumowanie jest prawidłowe i zgodne z przepisami podatkowymi.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Powołane wyżej przepisy stosuje się z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, stosownie do art. 4a ww. ustawy.

Na podstawie art. 15 ust. 1 polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania płace, uposażenia i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ww. umowy wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym Państwie, jeżeli zostaną spełnione wszystkie następujące warunki:

- odbiorca przebywa w drugim Państwie przez okres lub okresy nie przekraczające łącznie 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu oraz

- wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim Państwie, oraz

- wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie.

Warunkiem zastosowania zasady określonej w art. 15 ust. 2 ww. umowy jest łączne spełnienie wszystkim wymienionych w tym przepisie warunków. W przedstawionym stanie faktycznym można uznać, iż do dochodów uzyskiwanych z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Republiki Czeskiej nie ma zastosowania powołany wyżej art. 15 ust. 2 (wynagrodzenie podatnika jest wypłacane przez pracodawcę mającego siedzibę w Republice Czeskiej). Zatem w przypadku Pana X stosuje się art. 15 ust. 1 polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie z którym dochód uzyskiwany przez podatnika z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Republiki Czeskiej może podlegać opodatkowaniu w Republice Czeskiej a także w Polsce. Jednakże w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 1 lit. a) polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (metoda wyłączenia z progresją) w związku z art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy, jeżeli podatnik posiadający w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

- do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,

- ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,

- ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Biorąc powyższe pod uwagę, w przedstawionym stanie faktycznym, można uznać, iż dochody uzyskane przez Pana X w 2005 r. z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Republiki Czeskiej są opodatkowane w Polsce zgodnie z art. 24 ust. 1 lit. a) polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w związku z art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl