D-5/423-1/07 - Szkolenia organizowane przez fundację finansowane ze środków unijnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lipca 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie D-5/423-1/07 Szkolenia organizowane przez fundację finansowane ze środków unijnych.

"(...) Fundacja świadczy usługi polegające na przeprowadzaniu szkoleń otwartych oraz zamkniętych (przygotowaniem ich, obsługą organizacyjną). Realizuje również projekty szkoleniowe (także jako podwykonawca), finansowane z dotacji unijnych oraz prowadzi punkt doradczy zajmujący się udzielaniem porad na finansowanie pomysłów z dotacji unijnych.

Celem statutowym Fundacji jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, a wszelkie uzyskane dochody przeznaczane są na działalność statutową.

Jednostka pyta czy podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

(...) Ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (...) określa, że fundacje mogą być ustanawiane dla realizacji zgodnych z interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, szczególnie takich jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska i zabytków.

Fundacje posiadają osobowość prawną, tak więc jako osoby prawne są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Jednocześnie nie zostały one wymienione przez ustawodawcę w treści art. 6 ust. 1 oraz 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) jako podmioty, które zwolnione są od podatku.

A zatem fundacje, tak jak inne podmioty posiadające osobowość prawną, podlegają ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w tej ustawie. Oznacza to, że fundacje ustalają dochód bez względu na rodzaje źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Bez znaczenia pozostaje zatem, czy dochód osiągnięty jest przez fundacje z działalności statutowej, czy też z działalności gospodarczej i czy przychody osiągane z tych źródeł mają charakter trwały czy sporadyczny.

Jednak - w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy - wolne od podatku są dochody podatników, z pewnymi zastrzeżeniami, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Zwolnienie zawarte w tym przepisie jest zwolnieniem warunkowym. Zależy ono od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

-

podatnik korzystający ze zwolnienia musi prowadzić działalność statutową wymienioną w tym przepisie,

-

dochody muszą być przeznaczone na cele działalności statutowej,

-

oraz bez względu na termin - wydatkowane na te cele - art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Artykuł 17 ust. 1a stanowi, iż zwolnienie o którym mowa w ust. 1 dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy:

-

dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami;

-

dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k ustawy.

Zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego.

Zwolnienie określone w tym przepisie ma zastosowanie również do fundacji, ale pod warunkiem realizowania przez fundację celów określonych przez ustawodawcę w ww. przepisie.

Oznacza to, że dochody fundacji będą zwolnione od podatku jedynie wówczas, gdy cele statutowe tych organizacji będą tożsame lub zbieżne z celami wymienionymi w pkt 4, a dochody będą przeznaczane i wydatkowane na działalność statutową. W przeciwnym przypadku dochody uzyskane przez takie organizacje, a przeznaczane na inne cele, będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ponieważ - jak wskazuje to fundacja - jej celem statutowym jest m.in. działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, to można stwierdzić, że cele statutowe fundacji pokrywają się z celami preferowanym przez ustawodawcę.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 nie wyklucza wspierania działalności naukowej w sposób pośredni. Z punktu widzenia celu tego przepisu istotne jest jedynie to, aby doszło do rzeczywistego wsparcia działalności naukowej, a nie to, aby wsparcie miało bezpośredni charakter.

Zatem, jeżeli cele, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 są celami statutowymi, to dochód w takiej części, w jakiej sfinansowano szkolenia, spowoduje zwolnienie w tej części dochodu z podatku dochodowego od osób prawnych. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/11/50-51