D-1/415-35/04 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzeń wypłacanych członkom Prezydium oraz członkom samorządu Okręgowej Izby Radców Prawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 czerwca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie D-1/415-35/04 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzeń wypłacanych członkom Prezydium oraz członkom samorządu Okręgowej Izby Radców Prawnych

Pytanie podatnika

Zapytanie dotyczy kwestii zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 17, wypłacanych członkom Prezydium oraz członkom samorządu Okręgowej Izby Radców Prawnych wynagrodzeń za pełnienie czynności funkcyjnych w tych organach. Wypłata wynagrodzenia i jego wysokość wynika z uchwały rady okręgowej Izby Radców Prawnych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na złożone w dniu 26 maja 2004 r. zapytanie w piśmie znak: L.dz. 530/04, informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Zapytanie dotyczy kwestii zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych wypłacanych członkom Prezydium oraz członkom samorządu Okręgowej Izby Radców Prawnych wynagrodzeń za pełnienie czynności funkcyjnych w tych organach. Wypłata wynagrodzenia i jego wysokość wynika z uchwały rady Okręgowej Izby Radców Prawnych.

Do przedstawionego w piśmie stanu będą miały zastosowanie następujące przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedno.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.):

- art. 13 pkt 7 ustawy, który mówi, że "za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się m.in. przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych",

- art. 22 ust. 2 w związku z art. 22 ust. 9 pkt 5, który określa zasady potrącania kosztów uzyskania przychodów od ww. przychodów,

- art. 41 ust. 1 ustawy normujący zasady pobierania przez płatników zaliczek na podatek dochodowy według stawki 19 % oraz po uwzględnieniu pozostałych odliczeń przewidzianych w przepisach ustawy.

Jednocześnie informuję, że do opisanego powyżej zagadnienia nie będą miały zastosowania przepisy art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy.

Zwolnienie przewidziane w tym artykule ma bowiem zastosowanie do "diet oraz kwot stanowiących zwrot kosztów utrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł".

Pojęcie obowiązków społecznych i obywatelskich odnosi się do zadań publicznych i państwowych, a nie do czynności związanych z prowadzeniem spraw, współzarządzaniem działalnością osoby fizycznej, prawnej lub jednostki nie posiadającej osobowości prawnej, chociażby miały one charakter "społeczny".

Obowiązki społeczne i obywatelskie muszą wynikać ponadto wprost z ustawy, a nie z postanowień regulaminu wewnętrznego jednostki.

W związku z powyższym wypłacone wynagrodzenie za czynności funkcyjne będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Interpretacji udzielono wg stanu prawnego na dzień 24 czerwca 2004 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl