D-1/415-13/05 - Zwrot kosztów podróży służbowej na rzecz prezesa zarządu spółki, pełniącego funkcję na podstawie powołania - zwolnienie od podatku dochodowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie D-1/415-13/05 Zwrot kosztów podróży służbowej na rzecz prezesa zarządu spółki, pełniącego funkcję na podstawie powołania - zwolnienie od podatku dochodowego

Pytanie podatnika

Prezes zarządu Spółki wykonuje swoje obowiązki wyłącznie na podstawie powołania, traktując swoje przychody jako przychody z działalności wykonywanej osobiście z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Spółka pyta, czy kwoty otrzymane przez Prezesa zarządu Spółki z tytułu zwrotu kosztów podróży, którą odbywa w interesach spółki na terenie Polski i poza - korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, na mocy przepisów art. 21 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 4 lutego 2005 r. wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej wymagane jest, by niektóre kontrakty czy umowy akceptowane były przez Prezesa zarządu, który nie jest zatrudniony na umowę o pracę. Prezes wykonuje swoje obowiązki bezumownie wyłącznie na podstawie powołania traktując swoje przychody jako przychody z działalności wykonywanej osobiście z art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Pełniąc swoją funkcję Prezes zawiera kontrakty, dokonuje uzgodnień handlowych oraz prowadzi negocjacje na terenie Polski jak i poza jej obszarem. Z tego tytułu ponosi różnego typu wydatki np. za dojazdy (taxi, PKP lub własny samochód), za noclegi czy też spotkania z kontrahentami.

Spółka pyta, czy kwoty otrzymane przez Prezesa Zarządu Spółki z tytułu zwrotu kosztów podróży, którą odbywa w interesach spółki na terenie Polski i poza - korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, na mocy przepisów art. 21 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy?

Zdaniem Spółki należności te korzystają ze zwolnienia na mocy ww. artykułu.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Stosownie do art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, uważa się m.in. przychody otrzymywane przez osoby fizyczne - niezależnie od sposobu ich powoływania - należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych i dochody z tego źródła podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych.

Jednakże, w kontekście przedstawionego stanu faktycznego oraz po spełnieniu warunków określonych w przepisach art. 21 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:

a) podróży służbowej pracownika,

b) podróży osoby niebędącej pracownikiem

- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest jednak to, że osoba uzyskująca te należności, wydatków związanych z taką podróżą nie zaliczyła do swoich kosztów uzyskania przychodów oraz to by:

1) zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, lub

2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub

3) przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub

4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji (art. 21 ust. 13 ustawy).

Zatem, otrzymane przez Prezesa zarządu spółki diety i inne należności wypłacone za czas podróży służbowej, będą mogły korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego po spełnieniu ww. warunków, a ponadto podstawą do dokonywania takich wypłat muszą być postanowienia regulaminu lub statutu Spółki, które przewidują zwrot należności z tytułu podróży służbowych na rzecz osób niebędących pracownikami Spółki.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl