Cesja wierzytelności rat czynszu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 czerwca 2002 r. Ministerstwo Finansów Cesja wierzytelności rat czynszu.

Opisywany (...) stan faktyczny wskazuje, że chodzi o sytuację, w której pomiędzy podmiotami gospodarczymi doszło do zawarcia umowy najmu, a wynajmujący dokonał cesji wierzytelności z tytułu czynszu najmu, wynikającego z tej umowy, na rzecz osoby trzeciej. Wynajmujący, w wyniku dokonania tej cesji, otrzymuje od osoby trzeciej - z wyprzedzeniem w stosunku do terminów wymagalności rat czynszu - określoną kwotę pieniężną, odpowiadającą wysokości rat, pomniejszoną o wynagrodzenie dla tej osoby.

Pomimo dokonanej cesji wierzytelności na rzecz osoby trzeciej nie wygasł jednak stosunek zobowiązaniowy z tytułu umowy najmu pomiędzy wynajmującym a najemcą. Z pisma bowiem wynika, że wynajmujący w dalszym ciągu wystawia faktury VAT na poszczególne raty czynszu, które najemca uiszcza osobie trzeciej.

(...) przepisy aktualnie obowiązujących ustaw o podatku dochodowym nie regulują wprost kwestii cesji wierzytelności rat czynszu najmu, tak jak to ma miejsce w przypadku cesji wierzytelności opłat leasingowych (art. 17k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 23k ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z uwagi jednak na podobieństwo przedstawionego stanu faktycznego do konstrukcji forfaitingu niewłaściwego, wydaje się zasadne zastosowanie, w konkretnym przypadku, podobnych rozwiązań podatkowych, jakie zostały zaprezentowane w wykładni urzędowej Ministra Finansów z dnia 9 lipca 1998 r., Nr PO 3/722-336/N/96. Oznacza to, że dokonanie przez wynajmującego cesji ww. wierzytelności i otrzymanie z tego tytułu kwoty środków pieniężnych od osoby trzeciej, nie będzie w tym momencie wywierało u niego skutku podatkowego. Środki te, dla celów podatku dochodowego, należy traktować jako pożyczkę, do których będą miały zastosowanie przepisy art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychodem dla wynajmującego będą natomiast raty czynszu ponoszone przez najemcę i uiszczone na rzecz osoby trzeciej. Przychód ten wystąpi w dacie wystawienia przez wynajmującego faktury na poszczególne raty, stosownie do postanowień art. 12 ust. 3 oraz art. 14 ust. 1 ww. ustaw podatkowych.

W przypadku cesji wierzytelności z tytułu umowy najmu, dokonanej przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, przychodem dla wynajmującego, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będą raty czynszu zapłacone przez najemcę, w dacie ich faktycznego poniesienia.

Kosztem uzyskania przychodów u wynajmującego, w myśl art. 15 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ww. ustaw, będzie zaś wypłacone osobie trzeciej ewentualne wynagrodzenie, także w postaci dyskonta.

Opublikowano: S.Podat. 2003/4/8