Budynek hotelu pracowniczego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 maja 2004 r. Urząd Miasta w Poznaniu Budynek hotelu pracowniczego

Pytanie podatnika

Czy budynek hotelu pracowniczego znajdujący w posiadaniu przedsiębiorcy może być uznany za budynek mieszkalny?

Odpowiedź

Oddział Podatku od Nieruchomości Osób Prawnych i Analiz Wydziału Finansowego

Urzędu Miasta Poznania na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 962, z późn. zm.) udziela odpowiedzi na zapytanie strony dotyczące klasyfikacji budynku Hotelu Pracowniczego położonego przy ul.....

Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086, z późn. zm.) dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków stanowią podstawę do celów wymiaru podatku od nieruchomości. Tut. oddział zwrócił się zatem o opinię w przedmiotowej sprawie do Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego "Geopoz". W odpowiedzi uzyskano informację, iż przynależność budynku do odpowiedniego rodzaju ustala się zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Kwalifikacji Środków Trwałych (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1317, z późn. zm.). Zgodnie z tymi zasadami:

- do budynków mieszkalnych zalicza się obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych, tj. budynki jednorodzinne, o dwóch mieszkaniach, wielomieszkaniowe i budynki zamieszkania zbiorowego, np. hotele pracownicze,

- do innych budynków niemieszkalnych zalicza się między innymi hotele i podobne budynki krótkotrwałego zakwaterowania, z wyjątkiem hoteli robotniczych.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Podatnika przedmiotowy Hotel Pracowniczy posiada 208 lokali mieszkalnych, z których 178 jest zamieszkałych, natomiast pozostałe 30 lokali stanowią pustostany. Wszyscy przebywający w Hotelu przy ul......, zgodnie z ich obowiązkiem, są tam zameldowani. Budynek, zdaniem tut. organu, spełnia zatem kryteria zakwalifikowania go jako budynek mieszkalny i tak też został zgłoszony do opodatkowania w roku 2004.

Ponadto zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84, z późn. zm.) grunt pod budynkiem mieszkalnym nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej nawet w przypadku gdy jest w posiadaniu przedsiębiorcy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl