BPO/138806/93/VI/TP - (bez tytułu).

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 kwietnia 1996 r. Rzecznik Praw Obywatelskich BPO/138806/93/VI/TP (bez tytułu).

Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 17 kwietnia 1996 r. BPO/138806/93/VI/TP, przekazane Krajowej Radzie Notarialnej:

Działając z upoważnienia Rzecznika Praw Obywatelskich uprzejmie Państwa informuję, że Rzecznik prowadził kilka spraw z terenu województwa łódzkiego dot. nieodpłatnego nabycia przez Obywateli garaży wybudowanych z ich własnych środków - wraz z prawem użytkowania wieczystego terenu znajdującego się pod garażem.

W sprawach tych, jedynie na terenie tego województwa właściwa Izba Notarialna uzależnia sporządzenie aktu notarialnego, a zatem przekazania garaży na własność, od posiadania przez dotychczasowych użytkowników garaży, którzy wybudowali je z własnych środków, zaświadczeń o tzw. "samodzielności" wydanych - zdaniem Radcy - zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388).

Z informacji uzyskanej z Urzędu Miasta Łodzi wynika, że zgodnie ze stanowiskiem Rady Izby Notarialnej w łodzi zaświadczenie to nie jest wymagane jedynie w przypadku zbycia pomieszczenia przynależnego do lokalu będącego jego częścią składową. Zgodnie z tym stanowiskiem o garażu jako pomieszczeniu przynależnym można mówić tylko wtedy, jeżeli garaż znajduje się w tym samym budynku co nabywany lokal, bądź przynajmniej na tej samej działce co budynek, z którego nabywany jest lokal.

Z uwagi na fakt, że Rzecznik prezentuje inne stanowisko w tej materii, wystąpił o potwierdzenie tego stanowiska do Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.

Pismem z dnia 23 listopada 1995 r. Minister Gospodarki Przestrzennej podzielił w tej sprawie pogląd Rzecznika.

Mimo nadesłania pisma Ministra do Urzędu Miasta Łodzi Izba Notarialna w dalszym ciągu podtrzymuje swoje stanowisko, które zdaniem Rzecznika jest niezgodne z art. 8 ustawy z dnia 28 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U. Nr 73, poz. 464), a także uchwałą Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 grudnia 1992 r., która dokonała wykładni w/w artykułu.

W celu bliższego zapoznania się Państwa z tą sprawą przekazuję w załączeniu stanowisko Urzędu Miasta Łodzi z dnia 14.09.1995 r., Izby Notarialnej w Łodzi z dnia 22.01.1996 r. oraz Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 23.11.1995 r.

Dodatkowo pragnę podkreślić, że takie stanowisko zmusza obywateli do prowadzenia kosztownych procesów sądowych w celu dochodzenia swych - zdaniem Rzecznika - słusznych praw.

Przekazując powyższe wyjaśnienia uprzejmie proszę o zbadanie tej sprawy i poinformowanie Rzecznika Praw Obywatelskich o swoich ustaleniach.

Opublikowano: Rejent 1996/9/168