BP/423-0018/06/RA - Wydatek poniesiony na wycenę udziałów Spółki a koszty uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 października 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku BP/423-0018/06/RA Wydatek poniesiony na wycenę udziałów Spółki a koszty uzyskania przychodów.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1h i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmian.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 sierpnia 2006 r. złożonego przez Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, poniesionych na wycenę rynkową wartości udziałów Spółki, której udziałowcami są osoby fizyczne stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 28 sierpnia 2006 r. Sp. z o.o. wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, poniesionych na wycenę rynkową wartości udziałów Spółki, której udziałowcami są osoby fizyczne.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na handlu artykułami przemysłowymi, importowanymi z Norwegii. Przedmiot handlu stanowią kominki oraz osprzęt do kominków. Kapitał Spółki w całości należy do osób fizycznych. Zagraniczny kontrahent wystąpił z propozycją odkupienia od obecnych udziałowców Spółki wszystkich udziałów. Warunkiem sprzedaży jest dokonanie wyceny rynkowej wartości udziałów przez niezależny podmiot. W związku z powyższym w dniu 16 marca 2006 r. Jednostka podpisała z firmą Sp. z o.o. umowę na wycenę rynkową wartości udziałów. Dnia 8 maja 2006 r. tytułem wykonanej usługi wystawiono fakturę na łączną kwotę brutto 22.901,03 zł. Według wnioskodawcy w wyniku sprzedaży udziałów nastąpi rozwój Spółki poprzez uzyskanie wyłączności sprzedaży, a tym samym zwiększenie przychodów oraz poszerzenie zakresu działalności, dzięki przeniesieniu produkcji pieców z Norwegii do Polski. W związku z powyższym wnioskodawca chciałby zaliczyć wydatek, związany z wyceną udziałów w koszty uzyskania przychodów. Przedstawiając swoje stanowisko powołuje się na art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) oraz wskazuje na istnienie pośredniego związku wydatku z przychodami.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów jest występujący pomiędzy dokonanym wydatkiem, a osiągniętym przychodem związek przyczynowo - skutkowy, polegający na tym, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, czy też zwiększenie przychodów. W związku z powyższym zachodzi konieczność poniesienia wydatku w celu osiągnięcia przychodów.

Koszty podatkowe, ponoszone przed podmiot w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej dzielą się na koszty bezpośrednie oraz koszty pośrednie.

Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są bezpośrednio związane z danymi przychodami. W przypadku kosztów pośrednich nie występuje bezpośrednia relacja wydatku z uzyskiwanymi przychodami. Koszty pośrednie stanowią wydatki, które nie mają ścisłego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jednak ich ponoszenie warunkuje uzyskanie przychodów. Koszty pośrednie to koszty związane z całokształtem działalności podatnika, z funkcjonowaniem firmy.

Zasady zaliczania poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów reguluje art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tekst jedn. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Powyższa zasada rozliczania wydatków w czasie ma na celu zapewnienie współmierności przychodów do kosztów ich uzyskania i jednocześnie ma zastosowanie do kosztów bezpośrednio związanych z osiąganymi przychodami.

W przypadku kosztów pośrednich zaliczanie wydatków do kosztów podatkowych w momencie ich ponoszenia jest podatkowo uzasadnione, ponieważ dla tego rodzaju kosztów ustalenie ich bezpośredniego powiązania z przychodami nie jest możliwe. Koszty pośrednie są niewątpliwie związane z osiągniętymi przychodami, jednak nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Wskazanie zatem określonego roku lub okresu podatkowego, w którym wystąpi przychód, uzasadniający zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest niemożliwe. W związku z powyższym koszty pośrednie stanowią koszty uzyskania przychodów w roku, w którym zostały poniesione.

Reasumując, przepisy ww. ustawy wskazują, że do kosztów uzyskania przychodów podatnicy mogą zaliczyć wydatki, które nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 oraz które pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami, tekst jedn. wydatki dzięki którym osiągnęli lub mogli osiągnąć przychód, a więc wydatki uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia. W wyniku sprzedaży udziałów Sp. z o.o., otrzymany z tytułu transakcji kupna - sprzedaży przychód stanie się przychodem udziałowców Jednostki, a więc osób fizycznych. Przychód ten nie będzie stanowił przychodu Spółki, w związku z czym nie zaistnieje związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy poniesionym wydatkiem, a uzyskanymi przychodami, warunkujący zaliczenie tego wydatku w koszty uzyskania przychodów. A zatem, jeżeli przychód otrzymany w wyniku sprzedaży udziałów nie stanowi przychodu Spółki to wydatków, związanych z wyceną rynkową udziałów (sporządzoną w celu ich sprzedaży) również nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Jednostki.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku nie potwierdza zatem stanowiska Spółki przedstawionego we wniosku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl