BP/423-0005/05 - Wydatki ponoszone z tytułu kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników wchodzących w skład zarządu międzyzakładowej organizacji związkowej jako koszty uzyskania przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 września 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni BP/423-0005/05 Wydatki ponoszone z tytułu kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników wchodzących w skład zarządu międzyzakładowej organizacji związkowej jako koszty uzyskania przychodu.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku spółki z o.o. z dn. 23 sierpnia 2005 r. (data wpływu 30 sierpnia 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków (w tym kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne) ponoszonych na członków zarządu związku zawodowego

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 23 sierpnia 2005 r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przynależy do międzyzakładowego związku zawodowego, którego zarząd jest zatrudniony w jednej ze spółek objętej działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej. Na podstawie noty księgowej Spółka obciążana jest kosztami, w tym kosztami wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, ponoszonymi przez pracodawcę zatrudniającego pracowników wchodzących w skład zarządu związku zawodowego.

W tym stanie faktycznym pytanie podatnika dotyczy możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zatrudnianiem pracowników wchodzących w skład zarządu międzyzakładowej organizacji związkowej.

Artykuł 9 Kodeksu Pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) stanowi, że źródłem prawa pracy jest m.in. ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234 z późn. zm.). Aktem prawnym gwarantującym pracownikowi, członkowi zarządu związku zawodowego, zwolnionemu z obowiązku świadczenia pracy otrzymanie wynagrodzenia od pracodawcy jest ustawa o związkach zawodowych oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie Rady Ministrów z 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących pracownikom w czasie urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 71, poz. 336).

Na podstawie art. 31 ust. 1 i 2 ustawy o związkach zawodowych oraz § 4 cyt. rozporządzenia pracodawca jest obowiązany, na wniosek zarządu zakładowej organizacji związkowej, zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wykaże na wniosku, że zachodzą okoliczności uzasadniające udzielenie zwolnienia. Zwolnienie powyższe udzielane jest:

* ściśle określonej liczbie pracowników uzależnionej od liczby członków związku zawodowego (patrz art. 31 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych),

* z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub bezpłatnie.

Stosownie do dyspozycji art. 341 ust. 1 pracodawcy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty, w tym koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne, związane z zatrudnianiem pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w łącznej liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji - w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

W świetle powyższego skoro ustawa o związkach zawodowych nakłada na pracodawców określone obowiązki wobec związku zawodowego lub międzyzakładowej organizacji związkowej to wydatki związane z zatrudnieniem pracowników - członków zarządu związku zawodowego w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą kosztem uzyskania przychodów.

Podsumowując tut. Urząd podkreśla, że spółka partycypująca w ponoszeniu kosztów zatrudnienia członków zarządu międzyzakładowego związku zawodowego do otrzymywanych not obciążeniowych winna posiadać udokumentowany sposób wyliczenia kwot wskazanych na nocie, a w szczególności, zgodnie z art. 341 ust. 2, informacje o liczbie członków międzyzakładowej organizacji związkowej zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji jak i w spółce obciążanej, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, według stanu na ostatni dzień miesiąca.

Reasumując powyższe postanowiono jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl