Bony paliwowe.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 4 września 2002 r. Ministerstwo Finansów Bony paliwowe.

Zgodnie z art. 40a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) sprzedawca, który sprzedaje olej napędowy w zamian za bony paliwowe, uprawniony jest do zwiększenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 i 2 ww. ustawy, o kwotę odpowiadającą wartości nominalnej bonu paliwowego.

W efekcie kwota ta powiększa podatek naliczony, który zmniejsza u podatnika kwotę podatku należnego z tytułu dokonanej sprzedaży. Obowiązująca regulacja nie przewiduje innego modelu odzyskiwania środków finansowych związanych ze sprzedażą oleju napędowego w zamian za bony paliwowe.

Jednocześnie zgodnie z art. 21 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zwrot podatku z urzędu skarbowego następuje tylko w ściśle określonych przypadkach, o których Pan Poseł wspomniał w swoim piśmie, tj. m.in. na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją dla podatku od towarów i usług, jeżeli wysokość zwrotu jest uzależniona sezonowością produkcji rolnej, w tym również sezonowością zakupu (skupu) produktów rolnych i sezonowością produkcji rolno-spożywczej. Należy jednak zwrócić uwagę, że brzmienie powyższego przepisu ogranicza pojęcie sezonowości do sezonowości produkcji rolnej oraz sezonowości zakupu produktów rolnych, zatem rozszerzenie obowiązywania tego przepisu na stacje paliw dokonujące sprzedaży oleju napędowego za bony paliwowe nie ma podstaw prawnych.

Należy nadmienić, że docierające do Ministerstwa Finansów informacje o trudnościach związanych z realizacją bonów paliwowych dotyczyły małych stacji paliw, które odmawiają sprzedaży oleju napędowego za bony paliwowe z uwagi na obowiązujący system rozliczeń podatku naliczonego VAT z tytułu przyjmowanych od rolników bonów paliwowych. Właściciele tych stacji podnosili argument, że sprzedaż oleju napędowego za bony paliwowe doprowadza ich do utraty płynności finansowej, tak że nie mają oni środków finansowych na zakup paliwa od hurtowników.

Zaznaczam, że obecnie funkcjonujący system nie przewiduje innej możliwości rozliczenia bonów paliwowych jak poprzez powiększenie podatku naliczonego u sprzedającego olej napędowy o wartość nominalną otrzymanych od rolników bonów paliwowych.

W tym miejscu pragnę nadmienić, że w przyjętej przez Sejm ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym zawarty jest m.in. przepis, który umożliwi podatnikom otrzymanie zwrotu różnicy podatku - nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeżeli wysokość tej nadwyżki wynika ze specyfiki prowadzonej działalności, związanej z wykonywaniem różnych czynności nałożonych przepisami ustawy. Zwrot taki dokonywany będzie na wniosek podatnika. Regulacja ta dotyczyłaby również sprzedawców paliw, którzy dokonują sprzedaży oleju napędowego za bony paliwowe.

Ustawa ta wejdzie w życie z dniem 1 października 2002 r.

Opublikowano: S.Podat. 2003/10/20