BI/415-0798/06 - Moment powstania przychodu z tytułu prowadzenia szkoły niepublicznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2007 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/415-0798/06 Moment powstania przychodu z tytułu prowadzenia szkoły niepublicznej.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - po zakończeniu postępowania wszczętego postanowieniem z dnia 30 stycznia 2007 r. Nr BI/415-0798/06 w sprawie zmiany postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 9 czerwca 2006 r., Nr PF/415-101/OG/II/06 wydanego dla zawierającego pisemną interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego

* postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 5 kwietnia 2006 r. (uzupełnionym pismem z dnia 15 maja 2006 r.) pełnomocnik Podatniczki zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka w ramach działalności gospodarczej prowadzi Zaoczne Liceum Ogólnokształcące (szkoła niepubliczna o uprawnieniach publicznej), gdzie czesne za czas nauki opłacane jest zgodnie ze statutem szkoły. W związku z tym powstają różne stany faktyczne:

1.

słuchacz dokonuje miesięcznych przedpłat na poczet czesnego w różnej wysokości

2.

słuchacz dokonuje zapłaty czesnego w systemie jednorazowym w całości na koniec nauki

3.

słuchacz dokonuje zapłaty czesnego w systemie jednorazowym - 80% na koniec pierwszego r. nauki pozostałą część po uzyskaniu absolutorium

4.

słuchacz dokonuje zapłaty czesnego w systemie jednorazowym lub w systemie miesięcznych przedpłat - 60% przed ukończeniem pierwszego r. nauki a z obowiązku zapłaty pozostałej części zostaje zwolniony przez Dyrektora z uwagi na trudne warunki materialne.

W związku z tym powstała wątpliwość, w którym momencie w poszczególnych wariantach powstaje "obowiązek podatkowy" w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Podatnika we wszystkich wymienionych wariantach "obowiązek podatkowy" powstaje od całego czesnego na koniec nauki z tym, że w sytuacji opisanej w pkt 4 w wysokości ustalonej ostatecznie przez Dyrektora.

Postanowieniem z dnia 9 czerwca 2006 r., Nr PF/415-101/OG/II/06 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy wskazał, że w myśl art. 14 ust. 1c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę. Skoro ze statutu wynika, że usługę w zakresie edukacji można uznać za wykonaną dopiero po ogłoszeniu wyników z egzaminów przeprowadzonych na koniec nauki, to wpłaty czesnego dokonywane w trakcie nauki należy uznać za wpłaty dokonane na poczet usługi. Takie wpłaty zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 powołanej ustawy nie są zaliczane do przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:

Jak stanowi art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.

Wprawdzie pełnomocnik podatniczki formułując zapytania napisał o "obowiązku podatkowym", jednakże z treści wniosku wynika, że wątpliwości dot. Momentu powstania "przychodu" o czym świadczy m.in. powoływanie wyłącznie przepisów art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1c powołanej ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1.

wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2.

wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3.

otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

W świetle powyższych regulacji - zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej - w przypadku pobierania wpłat na poczet usług o charakterze ciągłym, wykonywanych w dłuższym czasie, w tym również w następnych okresach sprawozdawczych (miesiącu, r. podatkowym):

1.

rozliczenie przychodu powinno nastąpić w miesiącu (r. podatkowym) wykonania usługi lub częściowego jej wykonania,

2.

w razie częściowego wykonania w danym okresie sprawozdawczym usług objętych umową, przychodem jest należność za wykonaną w tym okresie część usług,

3.

nie zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej pobranych wpłat na poczet umowy o wykonanie usługi, jeżeli w danym okresie sprawozdawczym (miesiącu, r. podatkowym) nie przystąpiono w ogóle do wykonania tych usług.

W przedstawionym stanie faktycznym rozliczenie przychodu powinno nastąpić w miesiącu częściowego wykonania usługi (danego miesiąca nauki). W przypadku, gdy słuchacz zostaje zwolniony przez Dyrektora z obowiązku zapłaty części czesnego z uwagi na trudne warunki materialne - w części tej nie powstaje przychód podatkowy.

Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej informuje, że z dniem 1 stycznia 2007 r. zmieniony został przepis przywołanego powyżej art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymał brzmienie: za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust., uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h, 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Jednocześnie od tego dnia ma zastosowanie przepis art. 14 ust. 1e wymienionej ustawy w brzmieniu: jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w r.

Aktualny pozostaje przywołany powyżej przepis art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

W świetle powyższych regulacji - zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej - począwszy od dnia 1 stycznia 2007 r. w przedstawionym stanie faktycznym rozliczenie przychodu powinno nastąpić w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie (statucie) lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w r. w części, w jakiej usługa została wykonana.

W przypadku, gdy słuchacz zostaje zwolniony przez Dyrektora z obowiązku zapłaty części czesnego z uwagi na trudne warunki materialne - w części tej nie powstaje przychód podatkowy.

W tym stanie faktycznym i prawnym Dyrektor Izby Skarbowej - w związku z zaistnieniem przesłanek określonych w treści art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej - postanowił zmienić z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 9 czerwca 2006 r., Nr PF/415-101/OG/II/06

Opublikowano: www.pip.gov.pl