BI/415-0480/07 - Czy wspólnik spółki osobowej może opodatkować podatkiem liniowym dochody uzyskane na podstawie zawartej przez spółkę umowy o zarządzanie spółką z o.o.?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/415-0480/07 Czy wspólnik spółki osobowej może opodatkować podatkiem liniowym dochody uzyskane na podstawie zawartej przez spółkę umowy o zarządzanie spółką z o.o.?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007 r. w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po zakończeniu postępowania wszczętego postanowieniem z dnia 10 grudnia 2007 r. Nr BI/415-0480/07 w sprawie zmiany wydanego dla Pana ...., postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kartuzach z dnia 20 kwietnia 2007 r. Nr DF/415-4/07/MS dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

*

postanawia się z urzędu zmienić to postanowienie.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że Podatnik jest członkiem trzyosobowego zarządu spółki z o.o. oraz jednocześnie wraz z pozostałymi dwoma członkami jej jedynymi wspólnikami. Podatnik jest zatrudniony w spółce z o.o. na podstawie umowy o pracę, a ponadto zamierza powołać wraz z dwoma wspólnikami spółkę cywilną lub jawną. Ze spółką tą spółka z o.o. zawrze umowę o zarządzanie, na podstawie której nowopowołana spółka osobowa podejmie się zarządzania działalnością spółki z o.o. Z dniem zawarcia umowy o zarządzanie wszyscy członkowie zarządu spółki z o.o. rozwiążą dotychczasowe umowy o pracę.

Zapytanie Podatnika dotyczyło możliwości opodatkowania uzyskanego z tytułu udziału w spółce osobowej dochodu z tytułu świadczenia na podstawie umowy o zarządzanie usług podatkiem liniowym.

Jego zdaniem dochód z działalności w spółce osobowej świadczącej usługi zarządzania na rzecz spółki z o.o., w której pozostanie w zarządzie, będzie dochodem z pozarolniczej działalności gospodarczej i może być opodatkowany podatkiem liniowym.

Postanowieniem z dnia 20 kwietnia 2007 r. Nr DF/415-4/07/MS Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego. W uzasadnieniu stwierdził, że przychód Podatnika uzyskany z tytułu udziału w spółce świadczącej usługi zarządzania stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:

W treści art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ustawodawca jednoznacznie wyodrębnił źródła przychodów, w tym m.in. działalność wykonywaną osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2) i pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3).

Zgodnie z treścią art. 13 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Natomiast zgodnie z treścią art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

*

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do treści art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Jednak zgodnie z treścią art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Natomiast w myśl art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

-

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Ponadto zgodnie z art. 9a ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności gospodarczej, nawet wówczas gdy podatnik prowadzi tę działalność samodzielnie oraz jest jednocześnie wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik będzie uzyskiwał dochody z tytułu udziału w spółce cywilnej lub jawnej świadczącej usługi zarządzania spółką z o.o. Dochody te Podatnik zamierza opodatkować podatkiem liniowym.

Z treści w/w przepisów wynika iż możliwość opodatkowania dochodów 19% podatkiem liniowym dotyczy tylko dochodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Tym sposobem opodatkowania nie zostały zaś objęte dochody uzyskiwane z działalności wykonywanej osobiście, stanowiącej odrębne źródło przychodów.

Termin "działalność wykonywana osobiście" nie został zdefiniowany w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r., niemniej jednak należy przyjąć, że aby wykonywane czynności mogły zostać zaliczone do źródła przychodów określonego w art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., muszą być wykonywane osobiście, a więc samodzielnie bez korzystania przy świadczeniu istoty usługi z pomocy merytorycznej osób trzecich.

W świetle powyższego Dyrektor tut. Izby Skarbowej stwierdza, iż w rozpatrywanym przypadku przychody otrzymywane z tytułu świadczenia usług zarządzania dla innego podmiotu gospodarczego nie będą efektem czynności wykonywanych wyłącznie przez Podatnika, lecz stanowić będą również efekt działań pozostałych dwóch wspólników spółki (to spółka, a nie jedynie Podatnik, ma świadczyć usługi zarządzania). Nie będą to zatem przychody z działalności wykonywanej przez Podatnika osobiście, lecz przychody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Podatnik ma prawo - przy zachowaniu wszystkich ustawowych warunków - do opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskanych z tytułu udziału w spółce cywilnej lub jawnej wykonywującej usługi zarządzania na rzecz spółki z o.o.

W związku z tym, iż w sprawie zachodzą przesłanki wynikające z art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej - w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2007 r. - Dyrektor tut. Izby Skarbowej postanowił zmienić z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 20 kwietnia 2007 r. Nr DF/415-4/07/MS.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanawia się jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl