BI/4117-0075/06 - Pomoc finansowa udzielana przez stowarzyszenie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 listopada 2006 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/4117-0075/06 Pomoc finansowa udzielana przez stowarzyszenie.

"(...) Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego, z zakresem działalności obejmującym prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk medycznych i farmacji oraz ochronę zdrowia ludzkiego. Celami statutowymi Stowarzyszenia jest poprawa warunków leczenia osób chorych oraz osiąganie wyższych standardów leczenia. Cele te realizowane są poprzez pomoc w modernizacji i wyposażeniu jednostek onkologicznych, pomoc w doskonaleniu zawodowym i naukowym pracowników tych jednostek oraz współpracę z instytucjami działającymi na terenie kraju i zagranicą, realizującymi podobne cele statutowe.

Realizując wyżej wymienione cele, Stowarzyszenie finansuje ze środków otrzymanych jako darowizny między innymi udział w szkoleniach, konferencjach oraz naukę w formach szkolnych osobom fizycznym - pracownikom służby zdrowia oraz zakup środków medycznych dla konkretnych pacjentów. Finansowanie odbywa się poprzez zapłatę firmie dostarczającej usługę lub towar albo w formie refundacji wydatku danej osobie fizycznej na podstawie przedstawionych przez nią dowodów jego poniesienia. Według Stowarzyszenia wartość niniejszej pomocy nie stanowi dla osób korzystających przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

(...) Zgodnie z brzmieniem art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodami (...) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności (...) inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Wymieniając w art. 11 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. nieodpłatne świadczenie jako przychód kształtujący podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym ustawodawca nie precyzuje, co należy rozumieć przez "nieodpłatne świadczenie", ograniczając się jedynie do wskazania w art. 11 ust. 2a sposobu i kryteriów ustalania wartości nieodpłatnych świadczeń.

W świetle przepisów prawa cywilnego przez pojęcie świadczenia rozumie się zachowanie podmiotu zobowiązaniowego polegające na działaniu lub zaniechaniu, które odpowiada treści zobowiązania i polegające na zadośćuczynieniu godnego ochrony interesu wierzyciela, co wynika z art. 353 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Aby więc w świetle art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. można było zaliczyć określone świadczenie do kategorii świadczeń nieodpłatnych stanowiących źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, musi dojść do stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie, zwiększając w ten sposób swoje przychody objęte opodatkowaniem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że każda ze statutowych form działalności Stowarzyszenia finansowana jest ze środków pochodzących z darowizn. Środki te przeznaczane są na sfinansowanie między innymi dokształcania w różnej formie pracowników służby zdrowia bądź zakup środków medycznych dla konkretnych pacjentów.

Przechodząc do podatkowych aspektów opisanych czynności, stwierdzić należy, że przychód powstały u beneficjentów pomocy udzielonej przez Stowarzyszenie nie mieści się w pojęciu "nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w treści art. 11 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., jak również nie stanowi przychodu z pozostałych źródeł wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Brak jest zatem podstaw do opodatkowania wartości tego rodzaju pomocy.

Reasumując - po stronie Stowarzyszenia nie powstaje w tym przypadku obowiązek określania adresatom pomocy przychodu i wystawiania informacji PIT-8C".

Opublikowano: S.Podat. 2007/4/3