BI/4117-0005/06 - Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów pochodzących z bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 marca 2006 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/4117-0005/06 Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów pochodzących z bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Pana ... na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 9 stycznia 2006 r. Nr PF/415-147/I/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

* uznając, że zażalenie zasługuje na uwzględnienie zmienia się postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 25 października 2005 r. (uzupełnionym 15 listopada 2005 r.) podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka z o.o., będąc w konsorcjum, podpisała z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w ramach pomocy zagranicznej wspólnoty europejskiej umowę na realizację projektu "Pomoc techniczna we wdrażaniu Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce" - finansowaną w 90% ze środków PHARE. W dniu 21 marca 2005 r. spółka z o.o. zawarła z podatnikiem umowę na:

* opracowanie w języku polskim i angielskim "wytycznych dotyczących metod i instrumentów wykorzystywanych przy planowaniu zarządzania na obszarach zlewni rzecznych" w zakresie udziału społeczeństwa w tym planowaniu,

* opracowanie w języku angielskim "wytycznych dotyczących udziału społecznego" w zakresie udziału społecznego na poziomie centralnym i regionalnym,

* opracowanie w języku polskim materiałów szkoleniowych do szkolenia stanowiącego element Projektu,

* przeprowadzenie w języku polskim wykładów w ramach szkolenia stanowiącego element projektu.

W związku z powyższym powstała wątpliwość, czy uzyskane przez podatnika dochody z tytułu wykonania ww. umowy w części pochodzącej z bezzwrotnej pomocy zagranicznej są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Przedstawiając własne stanowisko podatnik twierdzi, że jest bezpośrednim wykonawcą celu współfinansowanego ze środków PHARE i współrealizuje merytoryczny cel programu, a zatem dochody z tego tytułu są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Postanowieniem z dnia 9 stycznia 2006 r. Nr PF/415-147/I/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Podatnik, korzystając z przysługującego mu prawa, wniósł zażalenie na to postanowienie, w którym twierdzi, że bezpośrednio realizował program współfinansowany ze środków PHARE i podtrzymuje swoje stanowisko, że dochody z tytułu umowy zawartej ze spółką z o.o. będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Na podstawie wyżej cytowanych przepisów ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych korzystają dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

* środki finansowe pochodzą od rządów państw obcych, międzynarodowych instytucji finansowych lub organizacji międzynarodowych,

* podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Zatem bez potrącania podatku (zaliczki na podatek) otrzymywać będą wynagrodzenia pracownicy, a także zleceniobiorcy i osoby zaangażowane na podstawie umowy o dzieło, jeśli ich wynagrodzenia są finansowane przez pracodawcę, zleceniodawcę ze środków pomocowych, a oni sami bezpośrednio realizują program objęty pomocą. Zwolnienie nie dotyczy jednak dochodów osób fizycznych, którym zleceniodawca bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Ograniczenie to oznacza, że nie korzystają ze zwolnienia tzw. podwykonawcy.

W przedstawionym stanie faktycznym program finansowany ze środków bezzwrotnej pomocy to "Pomoc techniczna w zakresie wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej 2000/60/WE w Polsce". Główne cele ogólne Programu (dostępne na stronie internetowej http://www.arcadis.pl/services/proj62.php) to:

1. wzmocnienie potencjału instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę wodną na poziomie krajowym, regionalnym oraz lokalnym,

2. stworzenie organizacyjnych i technicznych warunków niezbędnych do wdrożenia Dyrektywy 2000/60/EC z 23 października 2002 ustanawiającej ramy działań Wspólnoty Europejskiej na polu polityki wodnej i udziału we wdrożeniu innych dyrektyw związanych z ochroną środowiska,

3. udoskonalenie istniejących rozwiązań technicznych i instytucjonalnych niezbędnych do wdrożenia Dyrektywy 2000/60/EC w Polsce.

W ramach wyżej wymienionych celów ogólnych Projektu, zrealizowane zostaną zagadnienia:

* udoskonalenie sieci monitoringu wód powierzchniowych i podziemnych (m.in. we współpracy z Projektem Twinningowym),

* udoskonalenie baz danych dotyczących ilości i jakości wód powierzchniowych i podziemnych,

* opracowanie studium wykonalności dla Polski, dotyczące udoskonalenia sieci monitoringu wód, udoskonalenia bazy danych jakości i ilości wód, ustanowienia laboratoriów referencyjnych oraz doskonalenia systemu zapewnienia jakości,

* wykonanie "case study" - plan gospodarowania wodą dla międzynarodowej zlewni, Nysy Łużyckiej (forma projektu pilotowego),

* opracowanie przewodników i instrukcji m.in. dotyczących analiz ekonomicznych i zwrotu kosztów za usługi wodne, badań i oceny jakości wód powierzchniowych i podziemnych, metod referencyjnych badań, planowania zarządzania wodami zlewni. itd.,

* realizacja cyklu szkoleń dla pracowników instytucji zajmujących się gospodarką wodną i odpowiedzialnych za wdrożenie Ramowej Dyrektywy Wodnej w Polsce.

Z wniosku o rejestrację umowy o świadczenie usług nabytych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej wynika, że w tym przypadku spółka, z którą podatnik zawarł umowę była dysponentem środków pomocowych zaś podatnik dostawcą usług czyli bezpośrednim beneficjentem (korzystającym z tych środków). Ponadto zakres zadań określonych w umowie z dnia 21 marca 2005 r. przyjętych przez podatnika do wykonania wskazuje, iż bezpośrednio realizował on cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Mając powyższe na uwadze, dochody osiągnięte przez podatnika z tytułu realizacji umowy z dnia 21 marca 2005 r. zawartej ze spółką z o.o. w części pochodzącej ze środków pomocowych będą korzystały - na podstawie wyżej powołanych przepisów - ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl