BI/005-1212/04 - Wspólnik spółki cywilnej prowadzący działalność gospodarczą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lipca 2005 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005-1212/04 Wspólnik spółki cywilnej prowadzący działalność gospodarczą.

"Zgodnie z § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. nr 152, poz. 1475 ze zm.) podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej albo w poprzednim roku podatkowym korzystali ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym lub prowadzili księgi rachunkowe, są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu księgi w terminie 20 dni od dnia jej założenia. W myśl § 10 ust. 3 powołanego rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2003 r. jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie, o którym mowa w ust. 2, składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania każdego z nich.

Stosownie do treści art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku obowiązani są do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Przy czym, w myśl zapisu art. 9a ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie i w formie spółki cywilnej lub spółek nie mających osobowości prawnej wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

W świetle powołanych wyżej przepisów w przedstawionym stanie faktycznym decydujące znaczenie ma to, które zawiadomienie o wyborze formy opodatkowania zostało złożone jako pierwsze, z zachowaniem terminu do złożenia przedmiotowego zawiadomienia.

Zatem skoro w omawianej sytuacji podatnik prowadzi działalność samodzielnie i w formie spółki cywilnej, to złożone pierwsze oświadczenie traktujące o wyborze formy opodatkowania według art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. skutkuje tym, że wszystkie dochody, które uzyska z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym będą opodatkowane łącznie, według skali podatkowej.

W kolejnym roku podatkowym podatnik ma prawo do wyboru sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, pod warunkiem, że do dnia 20 stycznia roku podatkowego złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym podatnik jest zobowiązany do rozliczania osiąganych dochodów z działalności prowadzonej samodzielnie i w spółce cywilnej w deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5, wyliczając podatek według skali podatkowej zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.".

Opublikowano: S.Podat. 2005/11/9