BI/005/0981/03 - Wydatki na dokształcanie a koszty.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 marca 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005/0981/03 Wydatki na dokształcanie a koszty.

PYTANIE PODATNIKA

Czy wydatek poniesiony przez podatnika, prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, za udział w szkoleniu "Prawo w budownictwie" i koszty dojazdu na to szkolenie oraz za egzamin na uprawnienia budowlane mogą zostać zaliczone w prowadzonej przez niego działalności w ciężar kosztów uzyskania przychodów?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przyjmuje się zatem, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

W wyroku z 29 października 1997 r., sygn. akt III SA 797/96, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla ociągnięcia przychodu.

Jak wynika z pytania podatnika, wydatek poniesiony za egzamin na uprawnienia budowlane (obowiązek posiadania takich uprawnień wynika z treści § 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 30 grudnia 1994 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie - Dz. U. z 1995 r. Nr 8, poz. 38 ze zm.) niewątpliwie wpłynie na wysokość przychodów osiąganych przez podatnika z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. A zatem wydatek poniesiony z tego tytułu podatnik może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

A ponieważ - w myśl postanowień § 10 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z 30 grudnia 1994 r. - egzamin składany na uprawnienia budowlane obejmuje sprawdzenie m.in. znajomości przepisów prawa w zakresie niezbędnym do ich właściwego stosowania oraz umiejętności praktycznego posługiwania się tymi przepisami; przy czym zgodnie z § 10 ust. 3 pkt 1 ww. rozporządzenia znajomość przepisów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. rozporządzenia dotyczy ustawy - Prawo budowlane oraz rozporządzeń i zarządzeń wydanych na jej podstawie - to i wydatek poniesiony za udział w seminarium "Prawo w budownictwie" podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tej działalności.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca nie przewidział szczególnych wymogów, jakie muszą być spełnione, aby podatnik mógł zaliczyć wydatki związane z wykorzystywaniem w prowadzonej działalności gospodarczej samochodów ciężarowych do kosztów uzyskania przychodów osiąganych z tego źródła. Jedynym warunkiem jest wynikający z postanowień art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. wymóg istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami a osiąganymi przychodami. A ponieważ w niniejszej sprawie wydatki poniesione przez podatnika z tytułu wykorzystywania samochodu samochodem osobowym posiadającym homologację producenta na samochód ciężarowy dotyczyły dojazdu podatnika na seminarium "Prawo w budownictwie" - wydatek za udział w tym seminarium (jak stwierdzono to powyżej) wykazywał związek, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. - to również wydatki poniesione przez podatnika z tytułu dojazdu na to seminarium może on zaliczyć w ciężar kosztów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl