BI/005-0905/04 - Przychód pracownika z tytułu zwrotu kosztów wyżywienia w trakcie podróży służbowej ponad określoną przepisami wysokość.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 listopada 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005-0905/04 Przychód pracownika z tytułu zwrotu kosztów wyżywienia w trakcie podróży służbowej ponad określoną przepisami wysokość.

Pytanie podatnika

Czy jeżeli wysokość faktury za wyżywienie przekracza koszt diety, różnica stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Stan faktyczny:

Pracownik w trakcie podróży służbowej otrzymuje wyżywienie, za które przedkłada fakturę. Wartość faktury przekracza koszt diety.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Za przychody ze stosunku pracy - w myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (...).

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy z dnia 21 lipca 1991 r. wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej pracownika na obszarze kraju oraz poza granicami kraju z zastrzeżeniem ust. 13.

W myśl § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990) dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 21 zł za dobę podróży.

Mając powyższe na uwadze ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych korzystają jedynie przychody otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów związanych z podróżą służbową do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez właściwego ministra. Nadwyżka w wysokości tych kosztów ponad kwotę zwolnioną podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach jak ze stosunku pracy. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym zwrot pracownikowi kosztów wyżywienia - ponad kwotę 21 zł za dobę podróży - stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl