BI/005-0728/03 - Wygrana w konkursie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 listopada 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005-0728/03 Wygrana w konkursie.

"(...) Spółka z o.o. w 2003 r. z tytułu udziału w konkursie i w wyniku losowania wygrała fabrycznie nowy samochód osobowy. W protokóle przekazania pojazdu wartość wygranego samochodu została określona w wartości netto i wartości brutto - z podatkiem VAT w stawce 22%.

Jak prawidłowo określić wartość przychodu z tytułu wygranej, czy w wartości netto czy brutto z podatkiem VAT?

Jak stanowi art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód, zaś dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Z treści z kolei art. 12 ust. 1 pkt 2 tej ustawy wynika, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 jest między innymi wartość przychodów w naturze.

W doktrynie prawa podatkowego oraz orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, panuje zgodny pogląd, że przez użyty w powyższym przepisie zwrot "bez względu na rodzaj źródeł przychodów" należy rozumieć wszelkie te przychody w wyniku których następuje przyrost majątku podatnika. A zatem bezsprzecznie otrzymanie w tym przypadku samochodu osobowego powiększa wartość aktywów spółki i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W związku z tym stosownie do art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. wartość przychodu - jako przychodu w naturze - określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Otrzymany samochód jeśli zostanie zaliczony do środków trwałych, będzie podlegał amortyzacji podatkowej. Wówczas też wartość początkową tak otrzymanego środka trwałego, w myśl art. 16g ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. określa się na podstawie ceny rynkowej z dnia nabycia, chyba że umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

Zestawienie treści powyższych przepisów (art. 12 ust. 5 i art. 16g ust. 1 pkt 2) wskazuje jednoznacznie, że dla określenia wartości przychodu w naturze niezbędne jest jedynie ustalenie wartości rynkowej wygranego samochodu i tylko tak ustalona wartość, bez względu na wartość wyrażoną w protokóle przekazania samochodu stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wobec tego jedynie w celu ustalenia wartości początkowej dla celów amortyzacji podatkowej niezbędne jest określenie wartości rynkowej wygranego samochodu i porównanie jej z wartością określoną, jak w tym przypadku w protokóle przekazania.

Z treści też art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. wynikają podstawowe zasady ustalania ceny rynkowej wygranego samochodu, a mianowicie - cenę rynkową ustala się według cen stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Użyty zaś zwrot "według cen" wskazuje, iż ustalenie ceny rynkowej powinno nastąpić w oparciu o co najmniej dwie ceny rynkowe i z uwzględnieniem pozostałych kryteriów. Ponieważ w obrocie rzeczami tego rodzaju jak samochody cena oferowana na rynku zawsze wyrażana jest w wartości brutto, również w wartości brutto należy ująć kwotę przychodu".

Opublikowano: S.Podat. 2004/11/21