BI/005/0669/03 - Czy podatnik świadczący na podstawie umowy zawartej z biurem turystycznym usługi wynajmu pokoi gościnnych wraz z wyżywieniem może korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005/0669/03 Czy podatnik świadczący na podstawie umowy zawartej z biurem turystycznym usługi wynajmu pokoi gościnnych wraz z wyżywieniem może korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej?

Podatniczka podpisała z biurem turystycznym umowę na wynajem 12 pokoi gościnnych z wyżywieniem. W ramach umowy z uwagi na przepisy Sanepidu podatniczka musi dodatkowo zapewnić na wypadek choroby dwa pokoje tzw. izolatki oraz trzy pokoje dla kadry pedagogicznej turnusu kolonijnego, które są udostępniane nieodpłatnie. Ponadto realizując umowę Podatniczka zobligowana jest zorganizować dla grup kolonijnych dzieci wycieczki autokarowe na Hel, dyskoteki, ognisko z pieczeniem kiełbasek, świetlico-stołówkę oraz inne usługi rozrywkowe dla dzieci kolonijnych.

Podatniczka chciałaby skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Stan prawny:

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązuje generalna zasada wyrażona w treści art. 9a ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zgodnie z którą Podatnicy osiągający przychody z działalności gospodarczej są opodatkowani na zasadach określonych w ustawie, chyba że we właściwym urzędzie skarbowym złożą w formie pisemnej wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W art. 23 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) ustawodawca postanowił, że zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą opłacać także - na zasadach i warunkach określonych w części XII tabeli - osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne. W części XII Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej stanowiącej załącznik Nr 3 do ustawy pod pozycją 4 ustawodawca wymienił usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12.

Zgodnie z treścią art. 25 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. aby opłacać podatek w tej formie podatnik musi spełnić następujące warunki:

a.

złożyć wniosek na druku PIT-16 o zastosowanie opodatkowania w tej formie,

b.

we wniosku zgłosić prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,

c.

przy prowadzeniu działalności nie korzystać z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne, za które uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi,

d.

nie prowadzić, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w załączniku Nr 3 do ustawy, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

e.

małżonek podatnika nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie,

f.

nie wytwarzać wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym.

Jak wynika z art. 30 cyt. ustawy urząd skarbowy uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. W przypadku gdy urząd skarbowy stwierdzi brak warunków do zastosowania opodatkowania w tej formie, wydaje decyzję odmowną, a podatnik jest obowiązany płacić:

a.

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki dla tej formy opodatkowania, albo

b.

podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatniczka nie spełnia wyżej przedstawionych przesłanek uprawniających do opodatkowania świadczonych usług w formie karty podatkowej. Jest rzeczą bezsporną, że Podatniczka nie wynajmuje dwanaście pokoi gościnnych z wyżywieniem, lecz wynajmuje łącznie siedemnaście pokoi. W przedmiotowej sprawie bez znaczenia pozostaje fakt, że Podatniczka zapłatę otrzymuje jedynie za 12 pokoi, a trzy pokoje dla opiekunów kolonii i dwa przewidziane jako izolatki na wypadek choroby udostępniane są nieodpłatnie. Z zawartej umowy jednoznacznie wynika, że Podatniczka musi udostępnić grupom kolonijnym aż siedemnaście pokoi plus dodatkowo musi zapewnić tzw. świetlico-jadalnie. Ponadto w ramach umowy Podatniczka zobowiązana jest świadczyć całą paletę innych usług poza zakwaterowaniem i wyżywieniem.

Inne formy opodatkowania niż określone w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym także opodatkowanie w formie karty podatkowej, jako wyjątek od tej generalnej zasady i jako przywilej podatkowy - przysługują wyłącznie w precyzyjnie wyliczonych przez ustawodawcę przypadkach i przy spełnieniu przez podatników określonych wymogów. Przepisy tych ustaw szczególnych muszą być interpretowane w sposób ścisły, a interpretacja rozszerzająca nie jest dopuszczalna.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl