BI/005/0584/03 - Opodatkowanie przychodów z tytułu usług tłumaczenia świadczonych przez tłumaczy przysięgłych na zlecenie sądu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005/0584/03 Opodatkowanie przychodów z tytułu usług tłumaczenia świadczonych przez tłumaczy przysięgłych na zlecenie sądu

Pytanie podatnika

Czy Podatnik za usługi tłumaczenia świadczone na rzecz sądu powinien wystawić fakturę VAT czy rachunek?

Podatnik jest tłumaczem przysięgłym i w ramach współpracy z sądem okręgowym otrzymuje zlecenia jako osoba prywatna. Jednocześnie Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w której zakresie znajdują się m.in. czynności wykonywane na rzecz sądu w charakterze tłumacza przysięgłego.

Stan prawny:

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 i 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z pewnymi zastrzeżeniami, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Art. 10 ust. 1 ww. ustawy wśród źródeł przychodów w pkt 2 wymienia działalność wykonywaną osobiście, a w pkt 3 pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl postanowień art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zatem za przychody, o których mowa we wskazanym przepisie, uznaje się wynagrodzenia za usługi tłumaczenia wykonywane osobiście na zlecenie sądu lub prokuratora na podstawie właściwych przepisów.

Obydwa kryteria zakreślone tym przepisem tj. osobiste wykonywanie usługi i zlecenie wykonania tej usługi przez sąd lub prokuratora powinny być spełnione łącznie. Oznacza to zatem, iż przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. nie obejmują w swym zakresie przychodów osiąganych przy wykonywaniu usług dotyczących tłumaczenia na zlecenie sądu lub prokuratora przez pracowników osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą i realizującej również usługi na zlecenie sądu lub prokuratora.

W świetle powyższego przychody uzyskane z tytułu tłumaczenia świadczonego na zlecenie sądu należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w powołanym art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. Zatem usługa dotycząca tłumaczenia stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście przez osoby, którym sąd na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności.

Zasady pobierania zaliczek na podatek z tego tytułu uregulowane są w art. 41 i 42 ww. ustawy. Zgodnie z postanowieniem art. 41 ust. 1 ww. ustawy sądy jako płatnicy są obowiązane pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 20% przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy. Zaliczkę od tych dochodów zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenia zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Ponadto podatnicy osiągający dochody z powyższego tytułu są obowiązani do uwzględnienia przedmiotowych dochodów w rocznym zeznaniu podatkowym łącznie z innymi dochodami uzyskanymi w tymże roku zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 21 lipca 1991 r. i rozliczenia wg obowiązującej skali podatkowej.

W tym stanie faktycznym i prawnym przychód uzyskany przez Podatnika z każdego zleconego przez sąd tłumaczenia należy traktować jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl postanowień art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pomimo że przychody uzyskane z tytułu tłumaczeń zlecanych przez sąd zgodnie z powołanym wyżej przepisem podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, to powinny zostać udokumentowane przez Podatnika fakturą VAT jako zwolnione - z uwagi na fakt, że Podatnik wykonuje również inne czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem - jest zobowiązany wystawić dla Sądu na potwierdzenie wykonanych czynności fakturę VAT z wykazaną wartością sprzedaży zwolnionej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl