BI/005/0542/04 - Refundacja kosztów remontu a przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 14 września 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005/0542/04 Refundacja kosztów remontu a przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych.

STAN FAKTYCZNY

Spółdzielnia mieszkaniowa refunduje częściowo koszty wymiany stolarki okiennej w mieszkaniach członków tej spółdzielni. Refundacja ta wypłacana jest z funduszu remontowego. Przy czym członkowie spółdzielni składają oświadczenia, że do wysokości kwoty zwróconej przez spółdzielnię z tytułu wymiany okien nie będą korzystali z odliczeń od podatku dochodowego.

PYTANIE

Czy otrzymany przez członków spółdzielni w 2004 r. zwrot kosztów wymiany okien stanowi dla nich przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu i czy wobec tego spółdzielnia jest zobowiązana sporządzić deklaracje PIT-8C?

OCENA PRAWNA STANU FAKTYCZNEGO

Stosownie do treści art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. - podatek dochodowy od osób, na których ciążył nieograniczony obowiązek podatkowy, (...) zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Zaś zgodnie z treścią art. 27 ust. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny sprawy, jedynie podatnicy, którzy korzystali z odliczeń z tytułu wydatków związanych z wymianą stolarki okiennej bądź z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, a następnie otrzymali zwrot części lub całość odliczonej kwoty, będą zobowiązani - za rok, w którym nastąpił zwrot - do podatku należnego doliczyć kwotę w takiej wysokości, w jakiej wcześniej została odliczona.

Ponadto należy zaznaczyć, że dokonany przez spółdzielnię zwrot z funduszu remontowego kosztów wymiany okien nie stanowi dla członków tej spółdzielni przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż fundusz remontowy spółdzielni pochodzi w całości ze składek członków. Wobec powyższego spółdzielnia nie jest zobowiązana do tych wypłat sporządzać deklaracje PIT-8C.

Opublikowano: www.is.gdansk.pl