BI/005/0295/03 - Czy przy tego rodzaju operacjach należy naliczać różnice kursowe, a jeżeli tak to pomiędzy jakimi kursami? Czy różnice te będą stanowiły dla celów podatkowych przychody lub koszty uzyskania przychodów?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lutego 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005/0295/03 Czy przy tego rodzaju operacjach należy naliczać różnice kursowe, a jeżeli tak to pomiędzy jakimi kursami? Czy różnice te będą stanowiły dla celów podatkowych przychody lub koszty uzyskania przychodów?

1.

Spółka z o.o., z uwagi na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie exportu i importu, posiada rachunki bankowe: walutowy (w euro) i złotówkowy. Główne przychody Spółki pochodzą ze sprzedaży na eksport, a więc środki finansowe gromadzone są przez Spółkę głownie na koncie walutowym. Ponieważ sprzedaż krajowa nie zabezpiecza pokrycia wszystkich kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, Spółka podejmuje często decyzje o tzw. przewalutowaniu, tj. o przelaniu środków finansowych z rachunku walutowego na złotówkowy, co następuje po tzw. kursie negocjowanym, tzn. uzgodnionym danego dnia z właścicielem Spółki, który jest zawsze niższy od kursu sprzedaży, ale wyższy od kursu zakupu walut przez bank danego dnia.

2.

Spółka nalicza różnice kursowe występujące pomiędzy dniem dokonania sprzedaży eksportowej (kurs euro z dokumentu SAD) a momentem wpływu zapłaty od nabywcy na rachunek walutowy Spółki (kurs kupna stosowanym przez bank danego dnia) oraz przy zakupach z importu (kurs euro z dokumentu celnego) a momentem zapłaty przez spółkę z rachunku walutowego (kurs kupna stosowany przez bank danego dnia).

3.

Na koniec każdego miesiąc - pomiędzy saldem rachunku walutowego wykazywanym przez bank w euro a przeliczanym na złote wg kursu średniego NBP na ostatni dzień miesiąca a saldem na koncie walutowym prowadzonym przez księgowość w złotych przy zastosowaniu kursu kupna euro stosowanym przez bank w dniu wpływu waluty na rachunek bankowy oraz kursu sprzedaży euro w dniu rozchodu waluty - występują różnice w saldzie rachunku walutowego.

Stan prawny sprawy:

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z pewnymi zastrzeżeniami, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Różnice te - jak wynika z postanowień art. 12 ust. 3 zdaniem 2 ww. ustawy - powstają pomiędzy dniem uzyskania przychodów i dniem faktycznego otrzymania przychodów. Różnice te wynikają z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu

Różnice kursowe - jak wynika z zapisów art. 15 ust. 1 ustawy postanowieniami 15 lutego 1992 r. - powstają również między dniem zarachowania kosztu i dniem zapłaty. Te różnice kursowe są z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, a wynikają one z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Jednakże zgodnie z postanowieniami art. 12 ust. 2a oraz art. 15 ust. 1a z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy podatku dochodowym od osób prawnych ustalają różnice kursowe również od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych.

W myśl art. 12 ust. 2a ww. ustawy przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Natomiast koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych - zgodnie z treścią art. 15 ust. 1a ustawy z 15 lutego 1992 r. - ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

W świetle powyższych przepisów przy odsprzedaży przez Spółkę własnych walut obcych lub przy ich wypłacie z rachunku bankowego, a zatem również w przypadku przelania na żądaniem Spółki środków finansowych z rachunku walutowego na złotówkowy, Spółka na dzień wypłaty lub przelania środków powinna ustalić przychód według kursu kupna walut obcych banku przelewającego walutę z rachunku walutowego na złotówkowy.

Jednocześnie jednak - ponieważ waluty te Spółka otrzymała wcześniej z tytułu sprzedaży eksportowej lub też nabyła - to Spółka powinna ustalić wartość w złotych środków przelanych na rachunek złotówkowy. Wartość tę należy ustalić:

*

w przypadku, gdy waluty te Spółka otrzymała - według kursu kupna walut z dnia ich otrzymania ogłoszonego przez bank prowadzący rachunek bankowy Spółki,

*

w przypadku, gdy waluty te Spółka nabyła - według kursu sprzedaży walut z dnia ich nabycia ogłoszonego przez bank sprzedający walutę Spółce.

Ustalone w ten sposób różnice kursowe stanowić będą w Spółce przychód albo koszt uzyskania przychodów.

Do przychodów lub kosztów w rachunku podatkowym zalicza się wyłącznie faktycznie zrealizowane różnice kursowe. Tak więc różnice powstałe w związku z wyceną sald na rachunkach dewizowych na koniec każdego miesiąca r. obrachunkowego nie stanowią dla celów podatkowych ani przychodów ani kosztów ich uzyskania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl