BI/005-0192/03/CIP - Umorzenie wierzytelności w drodze ugody a koszty uzyskania przychodu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 września 2003 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005-0192/03/CIP Umorzenie wierzytelności w drodze ugody a koszty uzyskania przychodu

STAN FAKTYCZNY

Podatnik jako jednoosobowy przedsiębiorca działający na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej sprzedawał towary na rzecz odbiorcy zagranicznego. Cała wartość sprzedaży stanowiła przychód należny Podatnika. Znaczna część zobowiązań z tyt. dostarczonych towarów nie została jednak uregulowana przez kontrahenta ze względu na trudności finansowe. Podatnik po analizie sytuacji kontrahenta, możliwości skutecznej windykacji należności za granicą oraz przeprowadzonych negocjacjach zdecydował się na podpisanie ugody, na mocy której umorzył część należności w zamian za spłatę pozostałej części. Umorzenie wierzytelności nastąpiło w podpisanej ugodzie z podpisami notarialnie poświadczonymi.

PYTANIE

Czy kwota umorzonej wierzytelności stanowi koszt uzyskania przychodu?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów umorzonych wierzytelności, z wyjątkiem tych, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne.

Z powyższego przepisu wynika, że o możliwości zaliczenia umorzonych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów decydują dwa warunki, które muszą być spełnione łącznie:

po pierwsze - wierzytelność musi zostać umorzona,

po drugie - wierzytelność taka musiała być wcześniej zarachowana jako przychód należny.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że w zawartej ugodzie wierzyciel zwolnił dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie to przyjął. Zostały więc spełnione wszystkie przesłanki wynikające z art. 508 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), pozwalające uznać, że zobowiązanie wygasło. W myśl bowiem art. 508 k.c. zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.

A ponieważ wierzytelności te zostały wcześniej zarachowane jako przychody należne, to Podatnik ma prawo zaliczyć wartość umorzonych wierzytelności w koszty uzyskania przychodów.

Opublikowano: D.Podatnika 2004/40/18