BI/005-0071/04 - Wydatki ponoszone na zakup sprzętu komputerowego jako koszty uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 maja 2004 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005-0071/04 Wydatki ponoszone na zakup sprzętu komputerowego jako koszty uzyskania przychodów.

STAN FAKTYCZNY

Podatnik od 3 października 2003 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług telekomunikacyjnych, eksploatacji sieci telekomunikacyjnej, transmisji danych i dostępu do internetu w oparciu o budowaną przez siebie sieć wraz z urządzeniami dostępowymi (serwer, switche itp.). Wydatki wynikające z eksploatacji sieci (urządzenia, kable, opaski itp.) również ponosi podatnik.

PYTANIE

Czy wydatki ponoszone na zakup sprzętu są kosztem w momencie ich poniesienia i powinny być ujęte w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czy też powinny być zaliczone do środków trwałych w budowie jako budowa sieci komputerowej i po przekroczeniu kwoty 3500 zł sieć jako całość winna być amortyzowana?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie są jednorazowo zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Trwałe składniki majątku wykorzystywane są przez podatników w dłuższym okresie czasu, służąc do produkcji towarów lub świadczenia usług niekiedy przez wiele lat, a nie tylko w roku ich nabycia lub wytworzenia. Dlatego też przepisy prawa podatkowego przyjęły zasadę, że wydatki te zalicza się do kosztów sukcesywnie, w miarę fizycznego zużycia trwałych składników majątku, a podatnicy mogą - stosownie do treści art. 22 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - uznać za koszty uzyskania przychodu jedynie odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z treścią art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Amortyzacji podlegają również - w myśl postanowień zawartych w art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r., z zastrzeżeniem art. 22c - niezależnie od okresu używania, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w środkach trwałych".

Stosownie do treści art. 22d ust. 1 i 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 3500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania. Składniki majątku, o którym mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4.

Zgodnie z objaśnieniami szczegółowymi do grupy I środków trwałych obejmującej budynki i lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych - Dz. U. Nr 112, poz. 1317 ze zm.), do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcję budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku, np. wbudowane meble.

Przewody łączące urządzenia dostępowe z poszczególnymi stanowiskami mogą być:

- połączone trwale z budynkiem (lokalem) poprzez umieszczenie ich w ścianach budynku lub

- umieszczone na zewnątrz ścian w specjalnych listwach montażowych, nie połączone trwale z budynkiem.

Tak więc, jeżeli przewody sieci są umieszczone w ścianach budynku, to w takiej sytuacji koszt ich instalacji powinien zwiększać wartość początkową budynku. W przypadku gdy budynek nie stanowi własności podatnika, wydatki te stanowią "inwestycję w obcym środku trwałym", której wartość początkową ustala się na zasadach wynikających z art. 22g ust. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r.

Natomiast gdy przewody sieciowe umieszczono na zewnątrz budynku (na tynku na listwach montażowych), to wówczas koszt poniesiony na ich instalację zwiększa wartość początkową serwera.

Stosownie do treści art. 22g ust. 17 ustawy z 26 lipca 1991 r., jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3-9 i 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ulepszenie, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Tak więc, jeżeli w trakcie eksploatacji sieci nastąpi wymiana jakiejkolwiek jej części, w tym kabli, drutu, opasek itp., na takie same, to nie jest to ulepszeniem, tylko remontem, a związany z nim wydatek, bez względu na wartość, może być zaliczony bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu poprzez ujęcie w kol. 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Opublikowano: www.is.gdansk.pl